Nowy lek na nietrzymanie moczu już po testach. Większa skuteczność, mniej skutków ubocznych
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Dolegliwość ta może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nowy lek niesie nadzieję na ułatwienie życia i skuteczne wyleczenie.
Nowa nadzieja dla pacjentek z nietrzymaniem moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) jest krępującą dolegliwością, która uniemożliwia wykonywanie codziennych aktywności i jest koszmarem dla wielu kobiet.
Na łamach "The Journal of Urology" opublikowano wyniki badań nad nowym lekiem, który okazuje się nie tylko skuteczny, ale też zapewnia bezpieczeństwo pacjentkom, które bały się nawet kichnąć, kaszlnąć czy szybciej poruszać, aby nie popuścić moczu.
Ustalono, że skutki uboczne są mniej dotkliwe niż w dotychczas stosowanej farmakoterapii. O jakim leku mowa?
Nowy lek na wysiłkowe nietrzymanie moczu
Lek, na razie nazywany TAS-303, to preparat opracowany przez badaczy z Chukyo Hospital w Nagoi w Japonii. Lek ten zmniejsza częstość występowania epizodów nietrzymania moczu.
Standardowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu polega przede wszystkim na treningu mięśni dna miednicy oraz na zabiegach chirurgicznych. Dotychczas stosowano leczenie duloksetyną - inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.
Nowy lek TAS-303 należy do innej grupy środków. Zwiększa ciśnienie w cewce, działając selektywnie na obwodowy układ nerwowy, nie wpływając na wychwyt zwrotny serotoniny. Dzięki temu można uniknąć znanych ze stosowania duloksetyny działań niepożądanych.
Badania nad lekiem na nietrzymanie moczu
W badaniu drugiej fazy wzięło udział 231 kobiet z WNM. Część z nich przydzielono do grupy badawczej, pozostałe – do grupy kontrolnej.
Po 12 tygodniach u kobiet, które zażywały TAS-303, odnotowano zmniejszenie epizodów o 58 proc. Szczególną poprawę zauważono u pacjentek w wieku 60+.
Dla porównania, w grupie, która otrzymywała placebo, liczba epizodów nietrzymania moczu uległa zmniejszeniu o ok. 47 proc. Specjaliści są zdania, że ćwiczenia dna miednicy w połączeniu ze wspomnianym lekiem mogą zapewnić sukces leczenia.
- Na podstawie tych ustaleń można uznać, że TAS-303 ma porównywalną skuteczność ze skutecznością duloksetyny (sprzedawanej w Europie) i większe bezpieczeństwo ze względu na brak działań niepożądanych związanych z układem nerwowym lub żołądkowo-jelitowym (np. nudnościami lub wymiotami). Konieczne są dalsze badania walidacyjne w większych, bardziej zróżnicowanych populacjach, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo preparatu TAS-303 u kobiet z WNM – wyjaśniają autorzy badania.