Nowy komunikat ws. wody w Kłodzku. Są wyniki badania próbek
Na podstawie wyników badań próbek wody pobranych 18 września z sieci wodociągowej Kłodzka informujemy, że woda w sieci wodociągowej jest zdatna do picia – podały w czwartek Wodociągi Kłodzkie na swej stronie internetowej.
Na podstawie wyników badań próbek wody pobranych 18 września z sieci wodociągowej Kłodzka informujemy, że woda w sieci wodociągowej jest zdatna do picia – podały w czwartek Wodociągi Kłodzkie na swej stronie internetowej.
Badania wykonała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kłodzku i akredytowane laboratorium ZWiK sp. z o.o. w Nowej Rudzie.
Powódź w Polsce 2024: czy można pić wodę z kranu?
RCB 15 września wysłało komunikat "Uwaga! Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną. Aktualne informacje dotyczące studni i przydatności wody kranowej do spożycia uzyskasz w stacji sanitarno-epidemiologicznej".
Taką samą rekomendację wydał wtedy Główny Inspektorat Sanitarny.
Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu
– podał GIS w opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych komunikacie.
GIS przekazał też, że woda z zalanych prywatnych studni nie nadaje się do spożycia.
"Po ustąpieniu powodzi konieczna będzie dezynfekcja studni i badania wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych" – napisano w komunikacie.
Powódź w Polsce 2024: komunikaty GIS i Sanepidu
Stan wody wodociągowej na terenach dotkniętych powodzią oraz objętych zagrożeniem powodziowym na bieżąco badają lokalne inspektoraty sanitarne. Informacji na temat zdatności do spożycia wody kranowej każdorazowo należy szukać na oficjalnych stronach internetowych inspektoratów i wodociągów właściwych dla naszego miejsca zamieszkania.
Jeśli nie masz pewności, że woda w kranie nadaje się do spożycia, nie pij jej i nie używaj do przygotowywania potraw. Zaopatrz się w wodę butelkowaną i śledź komunikaty służb.
Spożycie skażonej wody może grozić nie tylko zatruciem pokarmowym, lecz także salmonellą, a nawet durem brzusznym. Jeśli po spożyciu zanieczyszczonej wody lub jedzenia odczuwasz bóle brzucha, mdłości, nudności, którym towarzyszą biegunka lub wymioty, natychmiast zgłoś się do lekarza.