Nowoczesne leczenie otyłości i obrzęku limfatycznego na NFZ? Warszawski szpital ma nowy program i sprzęt
Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie prowadzi nabór do specjalistycznego programu leczenia otyłości. Placówka niedawno wzbogaciła się też o nowoczesny sprzęt do operacji obrzęku limfatycznego. Prof. Monika Burzyńska poinformowała nas, kto może skorzystać z zabiegów.
Supermikroskop chirurgiczny MM51 ma wszelkie innowacyjne cechy, których oczekuje nowoczesna chirurgia od urządzeń wykorzystywanych w leczeniu obrzęku limfatycznego.
Takim sprzętem dysponuje Klinika Chirurgii Plastycznej SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP, kierowana przez prof. Bartłomieja Noszczyka. Supermikrochirurgią zajmuje się tam zespół stworzony przez specjalistkę cieszącą się międzynarodowym uznaniem – dr n. med. Natalię Krześniak.
Kto może skorzystać z jego mocy? Pacjenci na NFZ, których zdrowie tego wymaga.
Obrzęk limfatyczny - to nie jest głównie problem osób z otyłością
Jak przypomina na swojej stronie szpital, obrzęk limfatyczny jest stanem, w którym limfa gromadzi się w sposób niefizjologiczny w tkankach, ze względu na uszkodzenie naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych.
Przyjęło się powszechne przekonanie, że obrzęk limfatyczny, utożsamiany z podobnymi problemami, jak lipodemi dotyka osoby otyłe. Tak faktycznie bywa, ale nie jest regułą.
Ta przewlekła choroba stanowi ważny problem zdrowotny w wielu krajach świata. Liczba chorych szacowana jest na ok. 250 mln, a każdego roku przybywa około 300 tys. nowych przypadków. To skutek rosnącej zapadalności na choroby nowotworowe i rosnącej liczby interwencji chirurgicznych.
W Polsce z obrzękiem limfatycznym funkcjonuje około 250-300 tys. osób, z czego około 1/3 kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. Rzetelna ocena rozpowszechnienia tego problemu jest jednak bardzo trudna.
Jak tłumaczy dr hab. n. o zdrowiu prof. UM Monika Burzyńska, pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju szpitala i komunikacji, w warszawskiej placówce:
kwalifikacja odbywa się na podstawie stanu klinicznego pacjenta, który w pierwszej kolejności trafia do Poradni Chirurgii Plastycznej. Termin oczekiwania jest różny w zależności od rodzaju skierowania, schorzenia - od miesiąca do ponad roku.
Schorzenia przy których występuje obrzęk limfatyczny
Ok. 95% przypadków stanowi wtórna postać obrzęku. Głównie są to pacjenci po leczeniu onkologicznym. Ok. 70% to kobiety, które przeszły leczenie raka piersi – aż jedna na trzy pacjentki po mastektomii mierzy się z tym problemem. Interwencja chirurgiczna w obrębie węzłów chłonnych oraz zastosowana radioterapia to główne przyczyny nieprawidłowości.
Obrzęk limfatyczny to także skutek urazów i stanów zapalnych. Pozostałe, nieliczne przypadki to pacjenci z pierwotnymi obrzękami limfatycznymi (w tym dzieci z wrodzonymi obrzękami). Do czynników ryzyka choroby zalicza się również przebyte operacje naczyniowe, otyłość i brak aktywności fizycznej.
Obrzęku limfatyczny nie tylko drastycznie obniża jakość życia, ale sprzyja też groźnym powikłaniom i trwałej niepełnosprawności.
Zobacz także: Sprawcy raka, których pokonasz bez leków
Innowacyjne metody leczenia obrzęku limfatycznego - supermikrochirurgia
Szpital im. prof. W. Orłowskiego jest jednym z niewielu w Polsce ośrodkiem, który dysponuje supermikroskopem o doskonałych parametrach i możliwościach technologicznych do leczenia obrzęku limfatycznego, zarazem oferując je w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zakup mikroskopu został sfinalizowany w ramach projektu naukowego pn. "Rozwój nowoczesnych metod operacyjnego leczenia obrzęku limfatycznego" (dotacja celowa przekazana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na działalność naukową).
Czym wyróżniają się supermikroskopy, które diametralnie poprawiły wyniki leczenia pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Znalazły one zastosowanie w operacjach rekonstrukcyjnych, bo pozwoliły na niespotykaną wcześniej wizualizację struktur anatomicznych takich jak: naczynia tętnicze, żylne i chłonne oraz nerwy o średnicy poniżej 0,8 mm.
Zakres roboczy supermikroskopów pozwala na uzyskanie powiększenia do 57-77x przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości optycznej. Tak unikatowe poszerzenie zakresu rozdzielczości zapewnia wyraźne uwidocznienie zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni ścian i światła naczynia i precyzję podczas zabiegów.
W szpitalu Orłowskiego, oprócz mikroskopu w procesie operacyjnym wykorzystywane są unikalne supermikroinstrumenty dedykowane do wykonywania zespoleń super-mikrochirurgicznych. Są to jedyne na świecie, wykonane ręcznie, tytanowe narzędzia, o parametrach umożliwiających przeprowadzenie zabiegów wymagających użycia najmniejszych dostępnych na świecie szwów i przeprowadzenia zespoleń naczyniowych o średnicy poniżej 0,75 mm, dzięki najmniejszym na świecie precyzyjnym i wyprofilowanym końcówkom instrumentów (o wielkości do 0,05 mm).
SLOT, czyli Program Specjalistycznego Leczenia Otyłości
Obrzęk limfatyczny to twój wtórny problem związany z otyłością? Zapewne już wiesz, że ta choroba wymaga kompleksowego leczenia, wsparcia wielu specjalistów.
Szpital Orłowskiego zaprasza pacjentów, którzy chcą pożegnać otyłość, do Programu Specjalistycznego Leczenia Otyłości – SLOT.
Szpital deklaruje, że jest obecnie jedynym ośrodkiem, zapewniającym skoordynowaną, specjalistyczną opiekę na każdym etapie diagnostyki i leczenia otyłości, wraz z monitorowaniem uzyskanych efektów.
Chorym proponowany jest spersonalizowany plan leczenia: niefarmakologiczny, farmakologiczny lub operacyjny – w zależności od wskazań.
Jak zgłosić się do programu SLOT
Zadzwoń pod nr tel. 502 090 995. W celu rejestracji niezbędne jest skierowanie do oddziału chorób wewnętrznych (wskazane rozpoznanie wg ICD 10 - E66 - otyłość).
Im szybciej się zgłosisz, tym lepiej.