Nowe zdjęcie Pauliny Sykut-Jeżyny zaniepokoiło fanów. Poddała się ważnemu badaniu

2024-09-19 9:36

Paulina Sykut-Jeżyna opowiadała ostatnio o stanie swojego zdrowia. Teraz na Instagramie opublikowała zdjęcie, na którym widać, że jest podłączona pod kroplówkę. Celebrytka wyjaśniła, że postanowiła zbadać się pod kątem pewnej rzadkiej choroby.

Nowe zdjęcie Pauliny Sykut-Jeżyny zaniepokoiło fanów. Poddała się ważnemu badaniu
Autor: Instagram.com/paulinasykutjezyna Nowe zdjęcie Pauliny Sykut-Jeżyny zaniepokoiło fanów. Poddała się ważnemu badaniu

Paulina Sykut-Jeżyna niedawno udostępniła na swoim instagramowym profilu zdjęcie, które mogło zaniepokoić jej fanów. Gwiazda była bowiem podłączona do kroplówki w klinice.

Paulina Sykut-Jeżyna poddała się badaniu. Chodzi o konkretną chorobę

Dziennikarka ostatnio wyznała, że od lat zmaga się z migreną. Dzięki niej nauczyła się "pokory i szacunku do zdrowia". Zaznaczyła również, że migrena jest chorobą neurologiczną, która wymaga leczenia i opieki specjalistów i nie powinno się jej bagatelizować. 

Kiedy więc celebrytka wrzuciła fotkę, jak leży na kozetce podłączona do wenflonu, musiała szybko wyjaśnić fanom, jaki jest tego powód. Na zdjęciu co prawda była uśmiechnięta, co raczej nie wskazywało na poważną sytuację.

Okazało się, że Paulina Sykut-Jeżyna postanowiła się zbadać pod kątem tężyczki utajonej. Ta choroba bowiem często towarzyszy osobom, które zmagają się z uporczywymi migrenami.

Migrenicy często cierpią też na tężyczkę utajoną. Dlatego ważne, aby być pod dobrą opieką lekarską. Jeśli podejrzewacie u siebie tężyczkę najlepiej zrobić badanie EMG. Ja robiłam takie badania i tutaj przeprowadza je neurolog. Wszystko od razu wiadomo

– wyjaśniła Sykut-Jeżyna.

Poradnik Zdrowie: Migrena to nie jest zwykły ból głowy. „Pacjenci łykają mnóstwo leków i jakoś próbują sobie radzić”

Co powinniśmy wiedzieć o tężyczce utajonej?

Tężyczka utajona jest trudna do zdiagnozowania. Wszystko przez to, że jej objawy, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, są niespecyficzne. Pacjent zaczyna się stopniowo czuć coraz gorzej, a jego komfort życia znacznie się pogarsza.

Tężyczka utajona jest chorobą psychosomatyczną. U jej podłoża leży przede wszystkim stres. Ale nie chwilowy stres sytuacyjny, a ten przewlekły. Tężyczka zazwyczaj dotyka kobiet i zaczyna się zazwyczaj jeszcze przed 30. 

Rozpoznaniem tej choroby zajmują się neurolodzy, do których powinniśmy zostać skierowani przez lekarza POZ. Jakich objawów powinniśmy wyglądać jeśli chodzi o tężyczkę utajoną?

  • parestezje, czyli mrowienie kończyn
  • mrowienie twarzy
  • kolki
  • bezsenność
  • obniżenie nastroju
  • męczliwość
  • zasłabnięcia
  • objaw Chwostka (skurcz mięśni mimicznych twarzy po uderzeniu młoteczkiem neurologicznym w brzeg mięśnia żwacza)
  • objaw Trousseau (przykurcz palców dłoni oraz ich ustawieniu w postaci tzw. "ręki położnika").

Diagnostyka tężyczki jest złożonym procesem. Oprócz badań i wywiadu konieczne będzie badanie EMG. Ponadto wykonuje się: elektroencefalografię, echokardiografię, elektrokardiografię.

Sonda
Czy Ty też cierpisz z powodu przewlekłej migreny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki