Nowe zasady L4 po zwolnieniu z pracy. O tym nie zapomnij, bo pieniądze przepadną

2024-02-14 9:30

Chorobowe po odejściu z pracy to temat, który pojawia się dość często. Niemniej nie każdy wie, że wprowadzono nowe zasady dotyczące okresu pobierania świadczenia. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia wypłacany jest przez ZUS, zatem warto przypomnieć kilka zasad, by uniknąć niespodzianek.

L4
Autor: Getty Images L4

Kiedy przebywasz na zwolnieniu lekarskim w trakcie trwania umowy o pracę, nie zastanawiasz się, jakie formalności są niezbędne dla uzyskania świadczenia. Sytuacja jednak ulega zmianie, kiedy rozstajesz się z daną firmą czy instytucją, a powrót do zdrowia wymaga czasu. Wówczas to nie pracodawca dba o formalności, ale obowiązki przechodzą na ciebie. Pamiętaj także, że zmieniono wymiar zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Więcej pieniędzy za zwolnienie lekarskie! Nowe zasady L4 już w Sejmie

Zasiłek chorobowy - ZUS skrócił okres pobierania świadczenia

Choć od wprowadzenia zmian minęło już sporo czasu, to nie każdy śledzi informacje publikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia wynosi 91 dni. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków.

Otóż z dłuższego świadczenia, a konkretniej trwającego 182 dni lub 270 dni mogą skorzystać takie osoby jak:

  • niezdolne do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
  • chorzy na gruźlicę,
  • kobiety w ciąży.

W pozostałych przypadkach zasiłek chorobowy po odejściu z pracy, zwolnieniu, może trwać maksymalnie 91 dni. Ważną informacją jest również fakt, że ZUS ma prawo odmówić wypłaty świadczenia, jeżeli nie spełniasz określonych kryteriów. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia przysługuje jeśli:

  • niezdolność do pracy trwała bez przerwy, co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu zatrudnienia, ale nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym „E").

Jednym zdaniem oznacza to, że chcąc otrzymać zasiłek chorobowy po odejściu z pracy lub rozwiązaniu umowy z innych przyczyn, pieniądze otrzymasz tylko wówczas, gdy choroba dotknie cię w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy i będzie trwać 30 dni. 

Chyba że dotknie cię choroba zakaźna, której okres wylęgania trwa dłużej. Wtedy na zwolnieniu lekarz musi wpisać literę "E" i sytuacja nie może mieć miejsca później niż 3 miesiące po zakończeniu pracy.

Zwolnienie po ustaniu zatrudnienia. Pamiętaj o formalnościach

Chcąc otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, należy każdorazowo pamiętać o tym, że samo zwolnienie od lekarza nie wystarczy. Twoim obowiązkiem jest złożenie formularza ZAS-53. To nic innego jak wniosek o wypłatę świadczenia, który możesz złożyć osobiście w placówce ZUS, przesłać pocztą lub za pośrednictwem platformy elektronicznej PUE ZUS.

Wypełniasz w nim swoje dane osobowe, dane płatnika składek, czyli NIP, nazwę, adres ostatniego pracodawcy. Dodatkowo wpisujesz numer zwolnienia lekarskiego i zaznaczasz odpowiednią rubrykę, która określa powód niezdolności do pracy (np. choroba zawodowa lub wypadek przy pracy). Podajesz także numer konta bankowego, na które ZUS ma przelać pieniądze oraz wpisujesz okres zasiłku wynikający z wystawionego L4.

Te zasady obowiązują w momencie, kiedy doszło do ustania zatrudnienia, a twoje zdrowie wymaga jeszcze czasu na uzyskanie poprawy. Natomiast jeżeli załóżmy, powyższe zwolnienie zostało wypisane na okres kilku dni, tygodni lub miesiąca (w przypadku psychiatry) i po tym czasie otrzymasz kolejne zwolnienie, to do każdego następnego zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia masz obowiązek dostarczyć do ZUS-u formularz Z-10. W przeciwnym razie nie otrzymasz należnych ci pieniędzy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki