Nowatorska operacja w Gliwicach. „Lepszy efekt estetyczny, mniej powikłań”
W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach dokonano nowatorskiego zabiegu. Zespół chirurgów II Oddziału Chirurgii Onkologicznej, którym kieruje dr n med. Ryszard Szumniak, przeprowadził pierwszą w tym ośrodku endoskopową mastektomię, czyli podskórną amputację piersi z jednoczasową rekonstrukcją implantem z wykorzystaniem techniki laparoskopowej.

Nowa nadzieja dla pacjentek z rakiem piersi
Zabieg przeprowadzono u 30-letniej pacjentki chorej na raka piersi. Zamiast tradycyjnego cięcia chirurdzy wykonali jedynie 4-centymetrowe nacięcie w dole pachowym. Przez nie, za pomocą specjalnego portu, toru wizyjnego i narzędzi laparoskopowych, usunięto cały gruczoł piersiowy. Następnie w jego miejsce wszczepiono implant silikonowy.
- Zabieg został przeprowadzony z zachowaniem wszystkich wymogów chirurgii onkologicznej. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany. Pacjentka została wypisana do domu w drugiej dobie po zabiegu. Rana zagoiła się prawidłowo. Efekt estetyczny jest dobry, niewielka blizna poza gruczołem piersiowym jest mało widoczna. Pacjentka pozostaje pod kontrolą Poradni Chirurgii Onkologicznej i kontynuuje leczenie w Poradni Onkologicznej – mówi lek. Hanna Palacz, która wykonała ten zabieg w asyście lek. Macieja Widła.
Poza chirurgami – Hanną Palacz i Maciejem Widłem – w operacji uczestniczyli:
- anestezjolodzy: Iwona Musioł, Aleksandra Grządziel
- instrumentariuszki: Daria Lis, Barbara Rogowska, Nikola Odrozek, Ewa Watoła
- pielęgniarki anestezjologiczne: Magdalena Fryc, Mariola Kwiecień-Paśko, Małgorzata Wydłuba
Na czym polega endoskopowa mastektomia?
Endoskopowa mastektomia to chirurgiczna technika usunięcia piersi (lub jej części) z użyciem endoskopu, czyli cienkiego instrumentu z kamerą i narzędziami operacyjnymi. W trakcie tradycyjnej mastektomii wykonuje się dość duże cięcie na klatce piersiowej. Podczas endoskopowej mastektomii chirurg wykonuje mniejsze nacięcia (najczęściej w mniej widocznych miejscach, np. pod pachą) i przez nie wprowadza endoskop oraz specjalne narzędzia. Dzięki kamerze chirurg może dokładnie widzieć struktury wewnętrzne na ekranie i precyzyjnie usuwać tkanki.
Metoda podskórnej amputacji piersi z wykorzystaniem techniki laparoskopowej, nazywana również endoskopową mastektomią, została po raz pierwszy w Polsce zastosowana w 2023 roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jej zaletą jest nie tylko lepszy efekt estetyczny związany z mniejszą blizną zlokalizowaną poza piersią, ale też opisywany już w piśmiennictwie mniejszy odsetek powikłań niedokrwiennych skóry i kompleksu brodawka-otoczka, wynikający z mniejszego urazu termicznego i lepszej wizualizacji pola operacyjnego w obszarach odległych od linii cięcia.
Endoskopowa mastektomia nie jest zabiegiem dla wszystkich pacjentek. - Kwalifikują się do niej pacjentki, u których można wykonać amputację podskórną, czyli takie, u których zabieg jest możliwy ze względu na kształt piersi i jakość skóry. W przypadku pacjentek z rakiem piersi dodatkowo należy uwzględnić lokalizację nowotworu i jego stosunek do skóry – tłumaczy Hanna Palacz.
- Zależy nam na rozwijaniu technik małoinwazyjnych i laparoskopowych, gdyż ich zastosowanie nie tylko poprawia efekt kosmetyczny, ale pozwala też zwykle na krótszą hospitalizację i szybszy przebieg procesu gojenia. Techniki tej nie da się wykorzystać u wszystkich, ale prawidłowo zakwalifikowana grupa chorych może odnieść z jej zastosowania wymierne korzyści – dodaje dr hab. n. med. Sławomir Blamek, prof. NIO-PIB, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
