Nowa ścieżka testów dla pacjentów w kierunku SARS-CoV-2. Na czym ma polegać?

2021-03-15 14:33

15 marca odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka. Podczas briefingu prasowego przekazano informację o nowej ścieżce testowana. Sprawdź więcej szczegółów!

W Polsce powstaje pierwszy na świecie test podatności na koronawirusa. Znamy szczegóły
Autor: Getty Images

- Do dzisiaj wykonano ponad 4,5 miliona szczepień, z czego 2,9 miliona osób zaszczepiono pierwszą dawką, a 1,6 miliona osób - drugą dawką. Wszystko wskazuje na to, że jutro zaszczepimy trzymilionowego pacjenta pierwszą dawką. Udaje nam się osiągnąć cel dwa tygodnie przed czasem – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak poinformował minister, 15 marca rozpoczęły się szczepienia osób przewlekle chorych. - Trwają zapisy seniorów w wieku 69 lat. Namawiamy wszystkich seniorów do zapisów – dodał.

Podczas konferencji zabrał też głos minister zdrowia Adam Niedzielski. - Dzisiejsze wyniki są bardzo niepokojące. Blisko 11 tysięcy to bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego, to wzrost rzędu 75 procent. To zdecydowane przyśpieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach. Wtedy ta dynamika, ten wzrost spadał – przekazał.

- Będziemy się uważnie przyglądali, co będzie działo się dalej. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem, to konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Nowa ścieżka testowania za pomocą formularza

Adam Niedzielski powiedział o nowej ścieżce testowania. Samodzielnie będzie można zgłosić się na test przed formularz. Nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza POZ. -  Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o samodzielną procedurę kwalifikacji na test w kierunku stwierdzenia koronawirusa. W tym celu trzeba będzie wejść na stronę gov.pl/dom. Chcemy, żeby w tej sytuacji rozwoju 3. fali dostępność do testowania była powszechna – wyjaśnił. 

Osoba z objawami koronawirusa lub miała kontakt z osobą zakażoną może dostać skierowanie na test, wypełniając formularz online. Jak czytamy na stornie rządowej, "na podstawie danych algorytm określi, czy pacjent się na niego zakwalifikuje". 

Formularz dla dorosłych osób, które zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia koronawirusem, jest dostępny tutaj.

O szczepionce AstraZeneca

Szef MZ odniósł się również do wątpliwości wobec szczepionki AstraZeneca. - Bardzo dokładnie analizujemy sytuację. Przeanalizowaliśmy sytuację w Wielkiej Brytanii, bo jest to kraj, który na skalę masową wykorzystał szczepionkę AstryZeneki. Mamy dowody, że tam akcja szczepienna jest skuteczna – zaznaczył. Dodał, że „w Wielkiej Brytanii podano blisko 10 milionów szczepionek AstraZeneki, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) wyniosła mniej więcej 52 tysiące, to niecałe pięć promili”. - Gdy popatrzymy na dane z Polski, to tę szczepionkę podaliśmy w 583 tysiącach przypadków i tu odsetek NOP-ów jest jeszcze mniejszy – sprecyzował Adam Niedzielski.

Zdaniem ministra „korzyści wynikające ze szczepienia są o wiele większe niż ewentualne ryzyko przyjęcia szczepienia AstraZeneką”.

Pytania i odpowiedzi 

Podczas konferencji prasowej padło pytanie, kiedy zostaną zaszczepieni pracownicy służb mundurowych i dlaczego nie ma pracowników cywilnych w grupie 1C. Szef KPRM Michał Dworczyk odpowiedział, że „najprawdopodobniej szczepienia grupy 1c rozpoczną się w ograniczonych wymiarze 29 marca”. - Rzeczywiście nie ma tam pracowników cywilnych. To wszystko trudne decyzje, natomiast są one oparte o wytyczne rady medycznej – dodał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że „do środy, czwartku zostanie podjęta ostateczna decyzja ws. obostrzeń przed Wielkanocą, na przykład w kurortach i hotelach”. A czy kościoły zostaną zamknięte na okres świat wielkanocnych? Szef resortu zdrowia zaznaczył, że „w perspektywie czwartku podejmiemy ostateczną decyzję”. - Mamy zbliżający się okres świąt i trudno rozważać, żeby w naszej tradycji święta te odbywały się bez wizyty w kościele – mówił. 

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki