Nowa przełomowa szczepionka Moderny. Ruszyły testy na ochotnikach
Rozpoczęły się eksperymentalne testy kliniczne nowego kandydata na szczepionkę firmy Moderna przeciw HIV. Będzie to pierwsza szczepionka zapobiegająca AIDS, która zostanie przetestowana na ludziach. Nowa szczepionka oparta będzie na tej samej technologii mRNA, co szczepionka Moderna przeciw COVID-19.
Moderna przetestuje dwie wersje nowego kandydata na szczepionkę, którego oficjalna nazwa brzmi mRNA-1644. Próba 1 fazy badań klinicznych obejmie 56 zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 50 lat, którzy nie są nosicielami wirusa HIV. Ochotnicy przetestują bezpieczeństwo szczepionki, a autorzy badania sprawdzą, czy preparat wywołuje odporność immunologiczną.
Osoby biorące udział w badaniu podzielono na cztery grupy – dwie z nich otrzymają mieszankę obu wersji szczepionek, a dwie jedną lub drugą wersję. Na tym etapie badanie nie jest ślepe – każdy, kto otrzyma szczepionkę, będzie wiedział, co dostaje.
Pierwsza faza badań klinicznych potrwa 10 miesięcy. Jeśli kandydat na szczepionkę pozytywnie przejdzie tę fazę badań klinicznych, odbędą się kolejne – badania fazy 2 i fazy 3 – w trakcie których naukowcy ocenią, jak skutecznie zapobiega zakażeniu wirusem HIV w szerszej populacji.
Nowa szczepionka Moderny oparta będzie na tej samej technologii mRNA, co szczepionka Moderna przeciw COVID-19. W przeciwieństwie do tradycyjnych szczepionek, zawierających część osłabionego lub inaktywowanego wirusa, szczepionki mRNA dostarczają do komórek „instrukcję”, która podpowiada, jak wyprodukować fragmenty białek obecnych na powierzchni określonego patogenu. Po szczepieniu organizm wytwarza specyficzne przeciwciała przeciwko wirusowi.
Opracowanie skutecznej szczepionki przeciw HIV byłoby prawdziwym przełomem - wirus szybko bowiem infekuje ludzki organizm, długo się w nim utrzymuje i jest w stanie łatwo mutować – naturalna odpowiedź immunologiczna jak dotąd nie doprowadziła do wyleczenia żadnej zakażonej osoby. Obecnie możliwe jest jedynie leczenie objawów AIDS za pomocą leków przeciwwirusowych, a także zmniejszanie ryzyka zakażenia osób narażonych na HIV.
W kwietniu Moderna poinformowała, że oprócz mRNA-1644 opracowuje innego kandydata na szczepionkę przeciw HIV (o nazwie mRNA-1574), a także oparte na tej technologii szczepionki przeciw wirusowi opryszczki pospolitej i grypie.
Porady eksperta