Nowa "pigułka na menopauzę" ma działać cuda. Ten lek można stosować zamiast hormonów

2023-12-20 12:22

Menopauza bywa trudnym czasem, choć coraz więcej osób stara się myśleć o niej jak o kobiecej metamorfozie, a nie męczącym przedsmaku starości. Dobrze dobrane leki pomagają uporać się z uciążliwymi dolegliwościami okołomenopauzalnymi. Nowo opracowany preparat może nieść dużą ulgę za dnia i w nocy, bez konieczności sięgania po leczenie hormonalne.

Nowa pigułka na menopauzę ma działać cuda. Ten lek można stosować zamiast hormonów
Autor: GettyImages Nowa "pigułka na menopauzę" ma działać cuda. Ten lek można stosować zamiast hormonów

Dolegliwości podczas menopauzy

Menopauza to zdecydowanie nie jest łatwy czas dla wielu kobiet. Zaburzenia snu, obniżenie nastroju, uderzenia gorąca, suchość pochwy, pogorszenie kondycji fizycznej, utrata jędrności skóry – to tylko część z długiej listy dolegliwości, na które narzekają kobiety w okresie menopauzy.

Choć niektóre osoby z powodzeniem stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ), nie dla wszystkich kobiet jest to właściwe rozwiązanie. Nowy lek, który właśnie zatwierdzono, może pomóc uporać się z częścią tych problemów, bez konieczności stosowania środków hormonalnych.

Zdrowo Odpytani: Musi minąć 500 cykli zanim kobieta wejdzie w okres menopauzy

Nowy lek na dolegliwości okresu menopauzy

Menopauza, naturalna zmiana występująca zwykle między 45 a 55 rokiem życia, jest związana ze spadkami poziomu estrogenu, co może prowadzić do uderzeń gorąca i innych problematycznych objawów. Lek na uderzenia gorąca związane z menopauzą, Veoza, został oficjalnie zatwierdzony w Wielkiej Brytanii.

Fezolinetant, główny składnik codziennej pigułki, działa na centralny ośrodek kontroli temperatury w mózgu, łagodząc uderzenia gorąca i nocne poty, często występujące u kobiet w okresie menopauzy. Eksperci szacują, że nawet 80 proc. kobiet doświadcza tych nieprzyjemnych objawów menopauzy, choć nie wszystkie decydują się na przyjmowanie leków.

Należy jednak zaznaczyć, że nowa tabletka nie została jeszcze zalecona do przepisywania przez Narodowy System Zdrowia (NHS). Konieczne jest przeprowadzenie przeglądu przez National Institute for Health and Care Excellence, co jest planowane na przyszły rok. 

Tabletka na uderzenia gorąca w czasie menopauzy

Nowy preparat działa poprzez blokowanie neurokininy B, białka w mózgu odpowiedzialnego za regulację temperatury, co pomaga złagodzić objawy uderzeń gorąca. Jednak w przeciwieństwie do hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), nowy preparat nie łagodzi innych objawów menopauzy, takich jak zmiany nastroju czy suchość pochwy.

Jednocześnie jednak nie powoduje skutków ubocznych, jak zdarzają się przy HTZ, jak na przykład zwiększone ryzyko niektórych nowotworów, bóle w podbrzuszu, plamienia z pochwy, tkliwość piersi lub problemy z układem krążenia. Ponadto, nie wszystkie osoby mogą stosować HTZ.

Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) podkreśla, że żaden lek nie byłby zatwierdzony bez spełnienia rygorystycznych standardów bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki