Nową, najskuteczniejszą metodę leczenia ostrej białaczki opracowali Polacy
Polski program leczenia ostrych białaczek szpikowych jest najlepszy na świecie. Tak uznała amerykańska organizacja skupiająca najwybitniejszych ekspertów onkologicznych. Okazuje się, że oparta o polski lek metoda leczenia białaczki, w porównaniu z dotychczasowym, standardowym leczeniem, zapewnia wyższy odsetek całkowitych remisji i aż o 12 procent zwiększa odsetek wyleczonych.
Polska metoda leczenia ostrych białaczek szpikowych została uznana za nowy, światowy standard ich leczenia przez National Comprehensive Cancer Network - amerykańską organizację skupiającą najwybitniejszych ekspertów onkologicznych. Nowatorski program został opracowany przez Polską Grupę ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych, której założycielem i przewodniczącym jest prof. Hołowiecki - jeden z najwybitniejszych polskich hematologów.
Na czym polega nowa, skuteczniejsza metoda leczenia ostrej białaczki szpikowej?
Obowiązujący dotychczas na świecie schemat leczenia ostrej białaczki szpikowej (leczenia indukcyjnego) obejmował stosowanie dwóch chemioterapeutyków - daunorubicyny i cytarabiny (DA). W rezultacie takiej terapii po trzech latach od postawienia diagnozy udawało się całkowicie wyleczyć 33 procent pacjentów. Prof. Hołowiecki zaproponował inny schemat leczenia ostrej białaczki i postanowił dodać trzeci lek - kladrybinę. Kladrybina to lek produkowany w Polsce, a technikę jego wytwarzania opracowano wiele lat temu w Polskiej Akademii Nauk. Obecnie jest stosowany nie tylko w leczeniu nowotworów, lecz także stwardnienia rozsianego.
Dzięki wzbogaconej w ten sposób chemioterapii liczba wyleczonych zwiększa się o ponad jedną trzecią: z 33 do 45 procent ogółu chorych. Ponadto, w porównaniu z dotychczasowym, standardowym leczeniem, zapewnia wyższy odsetek całkowitych remisji. Podstawą były wyniki prospektywnych, randomizowanych badań, prowadzonych od wielu lat w 18 polskich ośrodkach hematologicznych skupionych w Polskiej Grupie ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych.
Terapia indukcyjna to pierwsza faza leczenia chorych na ostrą białaczkę szpikową. Jej celem jest uzyskanie remisji choroby, o której można mówić, gdy dolegliwości związane z białaczką ustępują, a obraz krwi w podstawowych badaniach hematologicznych jest prawidłowy. Uzyskanie remisji jest warunkiem zastosowania kolejnych faz leczenia, a tym samym powodzenia całego leczenia.
Wyniki polskich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie onkologicznym ,,Journal of Clinical Oncology". Recenzowały je światowe autorytety z dziedziny onkologii. Przyznano im kategorię I, co oznacza, że badania były przeprowadzone wzorowo, a eksperci, ogłaszając werdykt, byli jednomyślni.
<< SPRAWDŹ OBJAWY BIAŁACZKI >>
Porady eksperta