Nowa ministra zdrowia. Kim jest Katarzyna Sójka?
We wtorek, 8 sierpnia, Mateusz Morawiecki przekazał informacje o zdymisjonowaniu ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Na stanowisku ma zastąpić go posłanka PiS, Katarzyna Sójka. Kim jest nowa ministra zdrowia i co to może oznaczać dla środowiska lekarskiego?
Katarzyna Sójka zastąpi Adama Niedzielskiego
O posłance PiS, Katarzynie Sójce było głośno w kontekście jej wypowiedzi w odniesieniu do śmierci kobiety w ciąży. Jak wówczas stwierdziła, „Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą, bo to się zdarza. Błędy lekarskie niestety były, są i będą, bo to też niestety się zdarza".
Swoją wypowiedzią wzbudziła wiele emocji, których i tak nie brak w kontekście przepisów antyaborcyjnych i ich tragicznych konsekwencji, z którymi muszą zmagać się kobiety w ciąży i bliscy zmarłych pacjentek.
- Pani poseł, wkrótce pani minister, Katarzyna Sójka jest dobrze do tej roli przygotowana. To lekarka, internistka z kilkunastoletnim doświadczeniem w wykonaniu zawodu — podkreślał premier Morawiecki. Warto dodać, że Adam Niedzielski kierował resortem zdrowia, będąc ekonomistą, nie lekarzem.
Kim jest Katarzyna Sójka?
Katarzyna Sójka, 37-letnia lekarka, jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, jako internistka specjalizuje się w leczeniu chorób wewnętrznych. Co ciekawe, dwa lata po ukończeniu studiów medycznych, Katarzyna Sójka została również inżynierką leśnictwa, gdyż ukończyła Wydział Leśny na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Mieszka w powiecie ostrzeszowskim. Prywatnie jest też mamą trójki dzieci.
Katarzyna Sójka przyjmuje pacjentów w dwóch szpitalach: w Kępnie i Ostrowie Wielkopolskim oraz w dwóch przychodniach: w Mikstacie i Ostrzeszowie. Oprócz pracy w zawodzie lekarki, Katarzyna Sójka jest działaczką i polityczką. Jako posłanka dostała się do sejmu z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Jest członkinią komisji zdrowia, jak również komisji polityki społecznej i rodziny, komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
Jak oznajmił Mateusz Morawiecki: - Podjąłem decyzję o przyjęciu rezygnacji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jednocześnie postanowiłem zaproponować tę funkcję pani poseł Katarzynie Sójce, lekarce, internistce, która ma wielu pacjentów, zna służbę zdrowia "od podszewki".
Co dla środowiska lekarskiego oznacza zmiana w Ministerstwie Zdrowia?
Jak samo środkowisko lekarskie ocenia zmianę kierownictwa w Ministerstwie Zdrowia? - Nie chciałbym ferować pochopnych opinii - zastrzega dr n. med. Andrzej Głuszak. - Jak to mówią, "po owocach ich poznacie", czyli pożyjemy, zobaczymy, ocenimy.
Z kolei Małgorzata Solecka, dziennikarka portalu Medycyna Praktyczna i miesięcznika "Służba Zdrowia", w rozmowie z TOK FM zwróciła uwagę na fakt, że wbrew pochwałom ze strony premiera Morawieckiego, Katarzyna Sójka nie była aktywną członkinią sejmowej komisji zdrowia.
- Śledziłam dość dokładnie przez ostatnie cztery lata posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, nawet jeśli pani poseł brała w nich udział, choć listy obecności nie śledziłam, to nie zabierała tam głosu. Lista jej pytań i interpelacji do rządu też nie świadczy o dużej aktywności. Z tego, co słyszałam, media wielkopolskie, bo z tamtych rejonów kandydowała, przedstawiają ją jako najmniej znaną posłankę z Wielkopolski - zauważyła Małgorzata Solecka na antenie TOK FM.