Noszenie okularów trzykrotnie obniża ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 przez oczy
Z badania przeprowadzonego przez indyjskich naukowców z uniwersytetu w Bilaspur wynika, że osoby, które na stałe noszą okulary, są mniej narażone na zakażenie koronawirusem. Jak to możliwe?
Jak dotychczas wiadomo, koronawirus SARS-Cov-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Znane są również inne źródła przenoszenia się wirusa - m.in. przez kał i mocz, a także przez narząd wzroku. W tym przypadku swego rodzaju ochroną mogą okazać się okulary.
Opublikowane dane w naukowym portalu "Medrxiv" dowodzą, że przebadane osoby podczas dnia dotykały okolice ust i nosa aż 20 razy. To właśnie przez dotyk tych miejsc może dochodzi do wnikania wirusa SARS-Cov-2 do organizmu.
Badanie wykonane w środkowo-wschodnich Indiach rozwiewa wszelkie wątpliwości. Badacze twierdzą, że: "Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu, co w automatyczny sposób redukuje ryzyko zainfekowania się przez narząd wzroku koronawirusem".
Zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem u osób noszących okulary wynika więc z mniejszej częstotliwości dotykania okolic oczu przez te osoby. Jednostki biorące udział w badaniu dotykały oczu średnio trzy razy dziennie. Jednak osoby na stałe korzystające z okularów nie miały tego nawyku.
Badanie zostało przeprowadzone w Indiach przez zespół badaczy z uniwersytetu w Bilaspur między sierpniem a wrześniem 2020 r. W badaniu udział wzięły 304 osoby w wieku od 10 do 80 lat.
Czytaj też:
- Maseczka ochronna a okulary: jak ją nosić, by nie parowały [SPRAWDZONE SPOSOBY]
- Łzawią ci oczy? Może masz koronawirusa
- Jak COVID-19 wpływa na oczy? Nowe badanie to wyjaśnia