Niż Xavier szaleje nad Polską. Jego skutki odczujesz w ciele
Niż Xavier przetacza się przez Polskę, wprowadzając gwałtowne zmiany pogodowe i niekorzystne warunki. Meteopaci, osoby szczególnie wrażliwe na takie zjawiska, mogą odczuć wpływ tych zmian na swoje samopoczucie i zdrowie. Warto być przygotowanym i śledzić prognozy, aby złagodzić negatywne skutki zmiennej aury.
Sobotni poranek zaczął się chłodno, z temperaturami wahającymi się od 5°C na północy do 12°C na południu. Na zachodzie już można zaobserwować pierwsze opady deszczu. Prognozy pogody mówią jednak o gorszych warunkach, ponieważ nad Polskę nadciąga niż Xaver, który spowoduje duże zamieszanie w pogodzie.
Pogoda w Polsce nie napawa optymizmem
Front atmosferyczny, który obecnie znajduje się na zachodzie, będzie przesuwał się w głąb kraju, wpływając na centrum i południe. W tych rejonach spodziewane są ulewy, burze, a nawet grad, z opadami od 15 do 25 mm wody. Wiatr będzie wzrastać w siłę, a temperatura będzie się różnić w całym kraju, od 15-17°C na południu do 8-9°C w niektórych miejscach. Odczuwalna temperatura może być niższa z powodu silnego wiatru. Skutki pogody odczujemy w całym ciele.
Meteoropatia to nie wymysł hipochondryków. To realny problem zdrowotny
Meteoropaci mają trudności z zimą, ponieważ mróz powoduje skurcz naczyń krwionośnych i utrudnia dotlenienie organizmu. Latem cierpią z powodu wysokich temperatur, które zwiększają tętno. Jesień mogłaby być przyjemna, gdyby nie depresje... Skąd bierze się meteoropatia i jak sobie z nią radzić?
Meteoropatia, choć czasami uważana za wymysł hipochondryków, jest rzeczywistym problemem, z którym boryka się wiele osób. Wielu z nas najlepiej czuje się przy słonecznej, ale niezbyt upalnej pogodzie, z umiarkowanym wiatrem, częściowo zachmurzonym niebie i wysokim ciśnieniu. Takie warunki sprzyjają dobremu samopoczuciu i chęci życia. Niestety, w Polsce takie dni zdarzają się rzadko.
Przez większość roku panują u nas pochmurne warunki. Dni słoneczne, czyli takie, gdy zachmurzenie nie przekracza 20% nieba, występują jedynie przez 28-50 dni w roku, w zależności od regionu. Najwięcej takich dni można zaobserwować na południowym wschodzie Polski, w rejonie Roztocza (Zamość, Przemyśl) oraz na granicy Kotliny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej (m.in. w Busku Zdroju).
Jakie symptomy pojawiają się u meteopatów?
Wśród objawów występujących u meteopatów można wymienić wahania ciśnienia tętniczego, nadmierną senność, uczucie zmęczenia oraz problemy z koncentracją. Meteopaci mogą być również bardziej nerwowi i doświadczać częstych bólów głowy. Ogólne osłabienie, które odczuwają, może przypominać objawy przeziębienia. Osoby z wrzodami żołądka czy dwunastnicy mogą zauważyć zaostrzenie swoich dolegliwości. Pogoda ma istotny wpływ na nasilenie objawów wielu chorób, na przykład w przypadku schorzeń reumatycznych, które powodują większy ból i sztywność stawów.
Meteopaci z chorobami sercowo-naczyniowymi także mogą doświadczyć zwiększenia objawów swoich schorzeń, takich jak ból wieńcowy, związany z chorobą niedokrwienną serca. Wielu z nas cierpi na alergie, a alergicy mogą być jednocześnie meteopatami. Wówczas objawy takie jak reakcje alergiczne, katar sienny, duszności czy astma mogą nasilać się. Niestety, meteopaci są częściej narażeni na infekcje nosa, gardła i krtani, które mogą wystąpić w kontakcie z zimnym powietrzem. Nieżyt pojawia się na skutek ochłodzenia ciała, co prowadzi do pogorszenia ukrwienia tkanki.