Niskokaloryczne świąteczne dania. To możliwe, a smakują obłędnie

2024-12-17 11:24

Święta, święta... i po świętach. Żeby przejść przez święta lekko i bez problemów trawiennych, warto się przygotować zawczasu. W jaki sposób? Wystarczy zaplanować świąteczne menu na bazie tradycji, ale z fit akcentami, w postaci mniej kalorycznych zamienników, odpowiednich porcji białka i właściwie dobranych przypraw. Oto kilka podpowiedzi, jak celebrować odchudzone święta.

Niskokaloryczne świąteczne dania. To możliwe, a smakują obłędnie
Autor: GettyImages Niskokaloryczne zamienniki świątecznych dań. Święta w wersji fit

Jak odchudzić wigilijne sałatki

Jak wigilia, to sałatka warzywna. Kultowa sałatka, przy okazji której trwa również tradycyjna dysputa, który majonez lepszy. Nie włączymy się w te dywagacje, ucinając je krótkim: zamiast majonezu, lepszy jogurt naturalny. Dlaczego?

Bo czas nieco zmienić tradycyjne pojmowanie świąt jako czasu jedzenia i przejedzenia. Miało to uzasadnienie lata temu, gdy na co dzień nie można było sobie pozwolić na jedzenie do syta.

Dziś, gdy w Europie większy problem stanowi marnowanie jedzenia, a także rosnący stale odsetek osób z nadwagą i chorobą otyłościową, czas przewertować wartości i zacząć odchudzać potrawy, a nie siebie po świętach. Podpowiadamy, jak można w łatwy i smaczny sposób zmodyfikować tradycyjne świąteczne dania, żeby stały się mniej kaloryczne i łatwiejsze do strawienia.

CZYTAJ TEŻ: Kalorie w święta. Jak poskromić łakomstwo?

Poradnikzdrowie.pl - Ile kalorii mają potrawy wigilijne?

Fit wersje świątecznych potraw

Oczywiście wciąż dla wielu osób aktualne jest stwierdzenie, że najlepiej to byłoby jeść i chudnąć. Co ciekawe... to możliwe, jeśli wzbogacimy nasze posiłki o właściwe porcje białka.

Białko przyspiesza metabolizm, buduje tkankę mięśniową i sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała. Jeśli tradycyjne warzywne sałatki wzbogacimy wariantami z porządną porcją białka. Nie obawiajcie się złamania wigilijnej zasady niejedzenia mięsa – proponujemy wegańskie zamienniki.

Doskonałe źródło białka to tofu. Warto używać go zarówno, żeby uzupełnić porcję białka w spożywanym posiłku, jak również, żeby zmniejszyć kaloryczność. Tofu jest też źródłem minerałów, takich jak m.in. wapń, sód i potas, a także niektórych witamin z grupy B i witaminy E.

Wśród roślinnych białek warto wymienić też ciecierzycę i inne strączki, komosę ryżową (znaną też jako quinoa) oraz nasiona chia, które mogą stanowić ciekawe urozmaicenie posiłków, w tym zup i sosów.

5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz

Orzechy i migdały zamiast słodyczy przy świątecznym stole

Orzechy to jeden z elementów świątecznego stołu. Chociaż są kaloryczne, warto po nie sięgać, żeby czerpać z ich składników odżywczych. Stanowią też zdrowszą alternatywę dla słodyczy. Korzystniej zjeść kilka orzechów niż czekoladową figurkę mikołaja.

Dobrym pomysłem są też migdały. Tu warto pomyśleć nad przygotowaniem mlecznej zupy migdałowej (może być również na mleku roślinnym), która w niektórych rejonach np. na Kresach, niegdyś stanowiła alternatywę dla barszczu czy grzybowej, które dziś też królują na naszych stołach w czasie świąt.

Fit sałatki na święta. Lekkie sałatki z rybą

Odchudzanie świąt to również zmiana podejścia do jedzenia. Zamiast tłustych smażonych ryb, wybierz wariant sałatek – także z rybą. Dobrym pomysłem jest np. sałatka z ryżem, tuńczykiem i ananasem.

W podobny sposób można przygotować prostą sałatkę z kurczakiem na kolejne dni świąt, dodając wówczas też takie przyprawy, jak np. curry.

Z kolei tuńczyk może znaleźć się też w sałatce z dodatkiem baby szpinaku, jajka i oliwek. O zaletach młodego szpinaku znanego jako „baby szpinak” można przeczytać w naszym artykule...

Tuńczyk niewątpliwie świetnie smakuje, ale co z tradycyjnym śledziem? Zamiast zapychać się śledzikami z kolejnymi kromkami chleba, również można dodać filety śledziowe do sałatki na bazie ziemniaków i jabłek, z dodatkiem cebulki, rukoli i przypraw.

SPRAWDŹ WIĘCEJ PRZEPISÓW NA ZDROWE SAŁATKI: Przepisy na dietetyczne sałatki z kurczakiem, jajkiem, tuńczykiem

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Jak przygotować niskokaloryczne święta

Tradycyjne dania świąteczne warto miksować z jak największą ilością świeżych warzyw. Z kolei ciężkie kaloryczne ciasta warto zastąpić lżejszymi wersjami i sałatkami owocowymi.

Podczas jedzenia w święta, zamiast picia soków (lub, o zgrozo, napojów gazowanych!), warto sięgać po wodę i zioła, które sprzyjają trawieniu i wydalaniu nadmiaru wody z organizmu, m.in. miętę, pokrzywę, koper włoski, rumianek.

Do wszystkich potraw, zamiast soli, warto dodawać przyprawy ziołowe i przyprawy korzenne. Dlaczego? Po pierwsze, ich aromat kojarzy się ze świętami, a po drugie to kolejny czynnik, który podkręca metabolizm, na czym w czasie świąt nam zależy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki