Nietypowy wczesny objaw raka trzustki. Zauważono to u 40 proc. pacjentów
Rak trzustki często traktowany jest jako synonim wyroku. Wynika to z faktu, że ta choroba źle rokuje, a pierwsze objawy nierzadko pojawiają się w sytuacji, gdy na skuteczne leczenie jest już za późno. Dlatego tak ważna jest znajomość pierwszych symptomów, które mogą wskazywać na fakt, że w naszej trzustce rozwija się rak. U prawie połowy pacjentów przed diagnozą pojawiał się charakterystyczny objaw.
Rak trzustki - cichy zabójca, który daje niewiele szans
Rak trzustki, cichy zabójca, to choroba, która daje małe szanse na 5-letnie przeżycie po diagnozie. Na raka trzustki umierali i umierają stale znani i nieznani: Steve Jobs, Patrick Swayze, Anna Przybylska.
O ultramaratonce Annie Gajos pisaliśmy, gdy walczyła dzielnie z tą chorobą, w artykule pt. Ania walczy z rakiem trzustki i systemem. "Lek jest na czarnej liście. Po prostu się nie opłaca” . Ona też odeszła, zaledwie trzy miesiące po publikacji naszej rozmowy.
Dlaczego rak trzustki rzadko jest uleczalny?
Przyczyną złych rokowań jest m.in. bezobjawowy przebieg raka trzustki. Z kolei symptomy, które się pojawiają, bywają lekceważone, bo pacjenci nie kojarzą ich z trzustką ani z chorobą nowotworową.
W efekcie nawet 80 proc. pacjentów w momencie diagnozy może otrzymać jedynie opiekę paliatywną, która ma na celu m.in. łagodzenie bólu i poprawę komfortu życia aż do śmierci pacjenta.
Tymczasem badania prowadzone w klinice Mayo wskazują, że blisko połowa – dokładnie ok. 40 proc. – pacjentów doświadcza przed rozpoznaniem raka trzustki pewnych charakterystycznych zmian w ciele.
Cukrzyca może poprzedzać rozpoznanie raka trzustki
Mianowicie, u 40 proc. badanych, u których potem diagnozowano raka trzustki, rozpoznawano w odstępie od dwóch lat do kilku miesięcy przed diagnozą nowotworu inną chorobę. Tym schorzeniem była cukrzyca.
Chociaż cukrzyca oczywiście stanowi odrębną jednostkę chorobową i większość pacjentów z cukrzycą nie zachoruje na nowotwór, warto mieć na uwadze tę korelację.
Odsetek osób z cukrzycą diagnozowaną przed rozpoznaniem raka trzustki wynoszący aż 40 proc. jest znaczący. To istotna wskazówka, że diagnoza cukrzycy powinna skłaniać do rozszerzonej diagnostyki, także w kierunku raka trzustki. Powinna również motywować do wzmożonej czujności zarówno chorujące na cukrzycę osoby, jak i opiekujący się nimi personel medyczny.
Dlaczego pacjenci przed diagnozą raka trzustki chorowali na cukrzycę
Cukrzyca poprzedzająca raka trzustki może być właśnie skutkiem obecności w trzustce guza, który może powodować zaburzenia wydzielania insuliny. Innymi słowy: i cukrzyca, i później diagnozowany nowotwór mają to samo podłoże.
- Nasze badania wykazały związek między niedawną diagnozą cukrzycy a rakiem trzustki – skomentował główny autor badania, gastroenterolog z Mayo Clinic, Suresh Chari. – Jesteśmy obecnie całkowicie przekonani, że u większości pacjentów z rakiem trzustki cukrzyca jest spowodowana przez nowotwór, a nie odwrotnie – podkreślił gastroenterolog.
Teraz naukowcy chcą ustalić, jak identyfikować markery cukrzycy powodowanej przez zmiany nowotworowe trzustki. To ułatwiłoby szybkie postawienie diagnozy, a w dalszej kolejności zwiększyłoby szanse na skuteczne leczenie.
Rak trzustki - najczęstsze objawy
- Objawy, które mogą zwiastować raka trzustki, to również m.in.
- dolegliwości bólowe jamy brzusznej,
- zmiany skórne,
- zażółcenie powłok skórnych,
- uporczywe swędzenie skóry,szczególnie na rękach i nogach,
- niestrawność,
- wzdęcia,
- tłuszczowe biegunki,
- zmiana zabarwienia stolca,
- nieuzasadnione innymi czynnikami chudnięcie,
- zaburzenia smaku,
- utrata apetytu,
- wrażenie sytości i przepełnienia nawet po bardzo małych posiłkach.