Nietypowy objaw demencji. To wczesny sygnał, na który wielu nie zwraca uwagi

2022-05-27 12:25

Demencja nie jest chorobą, tylko zespołem różnych objawów, który często towarzyszy innym schorzeniom. Zmiany w zachowaniu to pierwszy sygnał, że w organizmie bliskiej osoby może rozwijać się otępienie. Eksperci podkreślają, że dwa wczesne objawy demencji są nietypowe i mają związek z preferencjami żywieniowymi.

pielęgniarka i pacjentka
Autor: Getty Images

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) demencja jest zespołem objawów wynikających z uszkodzenia określonych obszarów mózgu. Szacuje się, że z otępieniem obecnie zmaga się ok. 50 milinów ludzi, a do 2050 roku liczba chorych może wynosić ponad 150 milionów. Niestety, to schorzenie, na które nie ma leku. Jak się okazuje, jej wczesne objawy mogą być naprawdę zaskakujące.

Poradnik Zdrowie - Demencja

Jak rozpoznać demencję?

Demencja, inaczej otępienie, często towarzyszy innym schorzeniom np. chorobie Alzheimera. Zapominanie ostatnich wydarzeń, trudności w wykonywaniu nawet prostych czynności, niepokój – to tylko kilka charakterystycznych symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju demencji. Pacjent może mieć także problem z zapamiętywaniem nowych informacji, dlatego często zadaje te same pytania.

Osoba zmagająca się z demencją może mieć problem z dobieraniem właściwych słów. Może je również stosować bez rozumienia ich znaczenia bądź po prostu je mylić.

Dezorientacja to kolejny symptom, który może wskazywać na demencję. Może dotyczyć nie tylko miejsca, ale też czasu. Często chory zapomina o umówionych spotkaniach i ma problem np. z odnalezieniem drogi powrotnej do domu.

Rozwój demencji mogą sygnalizować problemy z myśleniem przyczynowo-skutkowym, odkładaniem rzeczy w nietypowych miejscach oraz zachowania nieadekwatne do sytuacji.

Nietypowy objaw demencji

Stowarzyszenie Alzheimer’s Society, które działa na rzecz osób zmagających się z chorobą Alzheimera, wskazuje na nietypowe objawy związane z demencją. Okazuje się, że osoby, u których rozwija się demencja, mogą mieć wyjątkowe preferencje żywieniowe. Zdaniem ekspertów osoby te mogą łaknąć bogatych w węglowodany produktów oraz słodkich i tłustych potraw.

Co więcej, osoby z rozwijającą się demencją mogą mieć problem z zachowaniem umiaru w spożywaniu jedzenia, ale także w piciu alkoholu i paleniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki