Nietypowy objaw chorej wątroby. Pojawia się tylko u kobiet
Wątroba nie boli - jeśli coś jej dolega, zauważamy to zazwyczaj na podstawie objawów, które z wątrobą pozornie nie mają wiele wspólnego. Jednym z takich objawów u kobiet - czego właśnie dowiedli badacze - mogą być nieregularne cykle miesiączkowe. Badanie wykazało, że kobiety, które nieregularnie miesiączkują, są bardziej zagrożone wystąpieniem NAFLD - niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.
Już od pewnego czasu wiadomo, że kobiety, których cykle miesiączkowe są nieregularne lub też krwawienie trwa dłużej, niż powinno, mają wyższe ryzyko chorób serca i cukrzycy. Badanie, którego wyniki opublikowano w Endocrine Society wyraźnie wskazuje, że mogą być one również zagrożone niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.
Na NAFLD - przewlekłą chorobę, w efekcie której w wątrobie odkłada się nadmiar tłuszczu - cierpi, wedle statystyk, blisko 1/3 światowej populacji. W niektórych państwach ma ją nawet co 4. obywatel - co ma związek z narastającą epidemią otyłości. Najczęściej występuje u osób z nadwagą i otyłością - zaledwie w 10 proc. przypadków dotknięte nią osoby mają optymalną masę ciała.
Obecnie NAFLD określana jest jako najczęstsza przewlekła choroba wątroby na świecie.
Nagromadzenie tłuszczu w wątrobie nie ma związku ze spożywaniem alkoholu. Jednak podobnie jak alkoholowa choroba wątroby, tak i NAFLD może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, wiąże się również z wyższym ryzykiem śmierci. To również jedno z najczęstszych wskazań do przeszczepu wątroby i choroba, na podłożu której najczęściej rozwija się rak wątrobowokomórkowy.
„Wyniki naszych badań pokazują, że długie lub nieregularne cykle miesiączkowe mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju NAFLD, a tego związku nie można wyjaśnić otyłością” – wyjaśnia dr Seungho Ryu z Centrum Badań Kohortowych Sungkyunkwan University School of Medicine w Seulu w Korei Południowej. „Poprzednie badania wykazały, że długie lub nieregularne cykle miesiączkowe są związane z cukrzycą typu 2 i chorobami sercowo-naczyniowymi, ale nasze badanie jako pierwsze znalazło związek między długimi lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi a NAFLD”. - dodaje.
Naukowcy z Korei objęli badaniem przekrojowym grupę 72 092 kobiet w wieku poniżej 40 lat, które poddano rutynowym badaniom lekarskim. Analiza podłużna obejmowała podgrupę 51 118 kobiet, które na początku badania nie miały NAFLD. W celu zidentyfikowania NAFLD wykonano ultrasonografię jamy brzusznej.
Na początku badania około 28 proc. kobiet miało długie lub nieregularne cykle miesiączkowe (trwające 40 dni lub dłużej), a 7 proc. miało NAFLD. Kolejne testy, które przeprowadzono wśród tych samych kobiet po czterech latach wykazały, że u prawie 9 proc. wystąpiły nowe przypadki NAFLD. Badacze porównali je z danymi dotyczącymi długości i regularności cykli miesiączkowych. Na tej podstawie doszli do wniosku, że istnieje związek między długimi lub nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi u kobiet, a wyższym ryzykiem NAFLD.
Jak podsumował w komentarzu do wyników badania dr Seungho Ryu: „Młode kobiety z długimi lub nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi powinny zawczasu zmienić styl życia, bo dzięki temu mogą zmniejszyć ryzyko NAFLD, a także ryzyko chorób kardiometabolicznych”.
Porady eksperta