Nietypowe zakupy dla wojska: tysiące opakowań leku na zaburzenia erekcji. Opozycja żąda wyjaśnień
"Nie pozwolimy Bolsonaro zamienić Brazylii w orgię" - napisała na Twitterze lewicowa brazylijska kongresmenka Vivi Reis po ujawnieniu lekowego skandalu. Administracja prezydenta Jaira Bolsonaro zwlekała z zakupem szczepionek przeciw COVID-19, zezwoliła natomiast na dużo bardziej kosztowny zakup tysięcy opakowań tabletek leku na potencję dla sił zbrojnych, które miałyby leczyć nadciśnienie i reumatyzm. Wcześniej brazylijskie media donosiły już o zakupie dla wojska 60 implantów prącia.
Nietypowe zakupy ujawnił jeden z polityków opozycji, a o skandalu rozpisują się światowe media, które podają, że brazylijskie wojsko kupiło ponad 35 tys. tabletek Viagry. A być może nawet więcej, co przyznał cytowany przez The Guardian prezydent Bolsonaro. I dodał: "Z całym szacunkiem, ale to nic takiego”.
Viagra dla weteranów i emerytowanych wojskowych
Jak wyjaśnił prezydent Brazylii, leki na zaburzenia erekcji są armii niezbędne. „Siły zbrojne kupują Viagrę do walki z nadciśnieniem tętniczym, a także niektórymi chorobami reumatycznymi” - powiedział, cytowany przez The Guardian. I dodał, że emerytowani wojskowi wykorzystają je wyłącznie do celów leczniczych.
Nie odniósł się natomiast do zarzutów o zakup 60 silikonowych implantów prącia dla wojskowych (ich cena szacowana jest na 3,5 mln reali brazylijskich, czyli ponad 3 mln zł). Armia jak dotąd potwierdziła zakup trzech takich implantów, a celem tego zakupu była pomoc wojskowym i byłym wojskowym, którzy "mogą wymagać takich protez".
Opozycja protestuje i żąda wyjaśnień
"Erekcyjne zakupy" oprotestowała opozycja. „Bolsonaro i jego załoga nadal śmieją się Brazylijczykom w twarz” – wkurzył się Elias Vaz, kongresmen opozycji, który chce zbadania skandalu związanego z lekarstwami na impotencję.
Marcelo Freixo, kongresmen z Rio de Janeiro zapowiedział wniosek do prokuratury o zbadanie skandalu "erekcyjnego". Jak napisał na Twitterze: "Rząd Bolsonaro potrzebował dużo czasu, aby kupić szczepionkę przeciwko Covid-19, ale wydał zgodę na droższy zakup 35 000 tabletek Viagry dla sił zbrojnych"
Zakup tabletek Viagry potępiają nie tylko politycy, ale również ludzie kultury. Jedną z takich osób jest brazylijska piosenkarka Zelia Duncan, która napisała na Twitterze: Jak się czujesz, wiedząc, że sfinansowaliśmy nawet viagrę dla Sił Zbrojnych?
Część osób, w tym lekarze, broni jednak kontrowersyjnego zakupu wskazując, że składnik viagry - sildenafil - nie tylko umożliwia długotrwałą erekcję, ale wg niektórych rejestracji stosowany jest jako lek na nadciśnienie płucne - skuteczność tej substancji wykazano w leczeniu pierwotnych postaci nadciśnienia płucnego.