Nieświeży oddech i krwawienie dziąseł. To wczesne oznaki choroby serca
Choroby serca każdego roku zabijają miliony ludzi na całym świecie. Ich objawy kojarzymy głównie z bólem w klatce piersiowej albo problemami z ciśnieniem. Wczesne symptomy świadczące o rozwoju chorób serca możemy dostrzec w jamie ustnej. Tych sygnałów nie powinniśmy bagatelizować.
W Polsce choroby serca plasują się w czołówce przyczyn śmierci i odpowiadają za prawie połowę wszystkich zgonów. Dwa pierwsze miejsca zestawienia otwierają choroba wieńcowa i niewydolność serca. Na całym świecie choroby układu krążenia zabijają prawie 18 milinów ludzi.
Najważniejszymi czynnikami ryzyka chorób serca są dieta, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu. Skutki naszych nawyków odbijają się na naszym zdrowiu i powodują m.in. problemy z ciśnieniem tętniczym, poziomem cholesterolu, nadwagę i otyłość. Jednak oprócz odpowiednich nawyków, niezwykle ważna jest profilaktyka.
Regularne wykonywanie badań oraz obserwacja naszego organizmu jest także bardzo istotna. Najczęściej choroby serca kojarzymy z bólem w klatce piersiowej. Istnieje jednak wiele innych sygnałów - które choć mniej oczywiste - również mogą świadczyć o rozwoju problemów związanych z układem sercowo-naczyniowym.
Stan jamy ustnej a choroby serca
Duszności, obrzęki i bóle w klatce piersiowej to jednej z najbardziej typowych objawów świadczących o rozwoju choroby serca. A co z bardziej nieoczywistymi sygnałami? Wczesne problemy z sercem może zdradzać stan naszych dziąseł.
Specjaliści wskazują na korelacje pomiędzy rozwojem chorób krążenia a stanem jamy ustnej. Dwa ważne sygnały, czyli krwawienie dziąseł oraz nieświeży oddech mogą być wczesnym objawem wskazującym na rozwój stanu zapalnego wywołanego chorobami serca. Z drugiej strony – stan naszych dziąseł zwiększa prawdopodobieństwo problemów z układem krążenia.
Osoby z chorobami przyzębia mają dwa do trzech razy większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz innych zdarzeń sercowo-naczyniowych. To ryzyko jest jeszcze większe, jeśli dana osoba ma także wysoki poziom cholesterolu – tłumaczą eksperci.
Dobrą wiadomością jest fakt, że zapobieganie i leczenie łagodnych chorób dziąseł takich jak zapalenie dziąseł, zazwyczaj jest proste. Mimo to niezależnie od tego, czy mamy problemy z sercem, czy nie, czyszczenie zębów i regularne wizyty u dentysty są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Nasza rutyna związana z higieną jamy ustnej powinna obejmować szczotkowanie i nitkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a gabinet dentystyczny powinniśmy odwiedzać przynajmniej co pół roku.
Test stanu dziąseł
Eksperci American Academy of Periodontology podkreślają, że prosty test może pomóc określić stan naszych dziąseł. Wiele objawów możemy dostrzec gołym okiem. Wystarczy spojrzeć w lustro.
Zaczerwienione, spuchnięte lub delikatne dziąsła to jeden z pierwszych objawów świadczących o problemach z dziąsłami. Jeśli dodatkowo zauważamy krwawienie przy szczotkowaniu, nitkowaniu lub jedzeniu twardych pokarmów i odczuwamy przykry zapach z ust, powinniśmy jak najszybciej udać się do dentysty.
Specjaliści podkreślają, że odpowiednio leczone choroby dziąseł, zmniejszają ryzyko chorób serca. Dlatego, gdy coś niepokoi nas w wyglądzie naszych zębów, dziąseł i ogólnym stanie jamy ustnej – czym prędzej powinniśmy odwiedzić gabinet dentystyczny.