Niepokojące wideo z Andrzejem Gołotą. Co dolega 55-letniemu pięściarzowi?
Andrzej Gołota, swego czasu najlepszy i do dziś najsłynniejszy polski bokser, spotkał się z dawnym rywalem – Riddickiem Bowe'em. Walki Gołota-Bowe przyciągały przed laty rzesze kibiców przed ekrany. Spotkanie bokserów po latach, zaprezentowane w krótkim wideo na TikToku, również skupiło na sobie uwagę fanów boksu z całego świata. Ale z innego powodu.
Co się dzieje z Andrzejem Gołotą?
Choć nie da się zaprzeczyć, że był czas, że Gołota walczył świetnie, nie da się też ukryć, że przez notoryczne ciosy poniżej pasa i w efekcie dyskwalifikacje, wiele stracił. Teraz fani spekulują, że przebyte walki spowodowały przykre konsekwencje dla Andrzeja Gołoty. I nie chodzi bynajmniej o wizerunek „niegrzecznego chłopca polskiego boksu” i stracone szanse w sporcie, ale o coś znacznie bardziej poważnego.
Andrzej Gołota - stan zdrowia
O tym, że ze zdrowiem – fizycznym i psychicznym – Andrzeja Gołoty nie jest najlepiej, spekulowano już kilka lat temu. Publicznie padło wówczas pytanie, czy specyficzny sposób mówienia, w tym charakterystyczne zacinanie się, to skutek zbyt wielu ciosów w głowę.
Do sprawy odniosła się wówczas żona pięściarza, Mariola Gołota. Para jest małżeństwem od 1990. Sama Mariola Gołota również jest zawodowo związana z boksem, jako sędzia bokserska. Oprócz tego jest prawniczką prowadzącą swoją kancelarię w Chicago, gdzie Gołotowie mieszkają z synem, również Andrzejem i córką Alexandrą.
„Czuję się nieco zażenowana, ale być może moja odpowiedź zakończy plotki oraz gdybania... Po zakończeniu kariery pieściarskiej mąż przeszedł wyczerpujące testy medyczne, w tym fizyczne, jak i neuropsychologiczne. Testy te miały na celu ustalić tak zwaną baseline health assessment przy zmianie trybu życia z wyczynowo/sportowego na spokojniejszy. W sensie fizycznym Andrzeja zdrowie jest idealne.
Rezultaty testów neuropsychologicznych mnie nie zdziwiły, jednakże mogą zdziwić tych, którzy łączą wadę wymowy tzn. zacinanie się od dziecka, z kalectwem lub brakiem inteligencji. Według jednego z wielu testów przeprowadzonych przez bardzo ceniona Panią Doktor Profesor neuropsychologii w Chicago, Andrzej posiada ponadprzecietną inteligencję" - pisała Mariola Gołota na swoim facebookowym profilu w 2018 roku.
W odpowiedzi niektórzy fani ripostowali, że w początkach kariery mowa Andrzeja Gołoty była bardziej płynna. Temat jednak ucichł, aż do publikacji wideo ze spotkania Gołota – Bowe, które tym razem odbyło się nie w ringu, ale prywatnie.
Riddick Bowe i Andrzej Gołota na TikToku
Na nagraniu widzimy idących koło siebie Riddicka Bowe i Andrzeja Gołotę. Pierwszy z nich ma 56 lat. Gołota jest o rok młodszy. Chociaż dziś mówi się, że wiek to tylko liczba, a 50 to nowe 30, w tym przypadku trudno nie zauważyć, że Bowe i Gołota poruszają się w specyficzny sposób, który niektórzy porównują z ruchami zmęczonych życiem 80-latków.
Obydwaj bokserzy powłóczą nogami, ich kroki są niepewne i asymetryczne, jeśli chodzi o ruch prawej i lewej nogi. Pewna sztywność cechuje też prawą rękę Andrzeja Gołoty, zauważalne jest spowolnienie ruchów. Twarz Gołoty skrywają ciemne okulary, choć na początku nagrania można zauważyć, że bokser uśmiecha się pogodnie jak dziecko.
Fani są zaszokowani i szeroko komentują pod postem Riddicka Bowe'a, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Polskojęzyczni fani skupili się na kondycji Andrzeja Gołoty. Osoby anglojęzyczne komentowały obu byłych zawodników. Opinie są zgodne:
- To straszne jak boks ich zniszczył
- [Andrzej Gołota] wygląda na 90 lat
- Chodzi jak 80-latek
- Są przykładem bardzo dobrym, że o kilka walk było z dużo
- Boks i encefalopatia
- Ciekawe, że Andrew jakoś koślawo idzie
- Tyle ciosów na głowę po latach robi swoje
- Encefalopatia bokserska
- Każdy cios na głowę ma swoje skutki. Oni dostawali tych ciosów tysiące
- Nogi już nie te!
- Andrzej ledwo się rusza, ten sport jest okrutny
- To wciąż mężczyźni w średnim wieku, szkody wyrządzone przez boks są brutalne!
- Tak, oni mają tylko 55 i 56 lat. Boks cię postarza
- Wyglądają na nieźle poobijanych
- Prawdopodobnie potencjalne uszkodzenie mózgu?
Dlaczego Gołota i Bowe mają problemy z poruszaniem? Oczywiście nie wie tego nikt, poza samymi zainteresowanymi i ich lekarzami. Wielokrotnie w komentarzach pojawia się wątek uszkodzeń mózgu u bokserów, tzw. encefalopatii bokserskiej. Co to takiego?
Encefalopatia bokserska - co to?
Encefalopatia bokserska, znana jest również jako CTE - chronic boxer’s encephalopathy, DP - dementia pugilistica, encephalopatia pugilistica, raumatic boxer’s encephalopathy, boxer's dementia czy też syndrom ciosu pijaka - ang. punch-drunk syndrome.
Zdarza się przede wszystkim u sportowców w sportach kontaktowych, które mogą powodować urazy głowy. A do takich sportów boks należy i to właśnie bokserzy szczególnie często cierpią z powodu encefalopatii będącej skutkiem przewlekłego urazowego uszkodzenia mózgu. Objawy odnotowuje się u nawet co 5. boksera po zakończeniu kariery.
Badania wykazały, że czynniki ryzyka to kariera bokserska dłuższa niż 10 lat, większa liczba walk (zwykle ponad 150) i obecność fenotypu apolipoproteiny E4.
Ostre uszkodzenia mózgu w trakcie walk mogą prowadzić do szybkiego zgonu lub kalectwa. Z kolei urazy przewlekłe powodują zamiany, które przekładają się na zachowania i zdolności poznawcze. Oprócz zgonów w publikowanej literaturze międzynarodowej dominują przewlekłe urazy neurologiczne (CNI) związane z uprawianiem sportów walki.
W szczególności boks zyskał w tym kontekście najwięcej uwagi, choć problem bywa odnotowywany także u m.in. piłkarzy czy rugbystów lub osób uprawiających inne sporty walki, a także wyścigi motocyklowe lub samochodowe.
Zmiany obserwowane w mózgach osób cierpiących z powodu encefalopatii bokserskiej, są podobne do zmian w chorobach neurodegeneracyjnych. Mogą też wyzwalać i nasilać inne schorzenia związane z neurodegeneracją mózgu. Przykłady? Muhammad Ali i Jack Demsey zapadli na chorobę Parkinsona, Sugar Ray Robinson, Joe Luis i Jerry Quarry cierpieli na otępienie, a u Floyda Pattersona stwierdzono alzheimera.
Encefalopatia bokserska - objawy
Objawy encefalopatii bokserskiej to:
- zmiany nastroju, wahania nastroju, odmienne nastroje od dotychczasowych (np. stany depresyjne, nieuzasadniona agresja, drażliwość)
- zmiany zachowań, np. podejmowanie zachowań ryzykownych, popadanie w uzależnienia behawioralne, hazard, seksoholizm, objadanie
- zaburzenia emocjonalne i poznawcze, obsesje, paranoje, lęki, podejrzliwość, a nawet urojenia
- problemy z mową, mowa niewyraźna, bełkotliwa, podobna do mowy osoby nietrzeźwej
- zaburzenia pamięci jak w chorobach otępiennych
- zaburzenia koncentracji
- drżenie, dygotanie, ataki padaczki
- sztywność mięśni, trudności z koordynacją ruchową
- zaburzenia snubóle głowyzaburzenia świadomości
- problemy relacyjne i społeczne, problemy z rozpoznawaniem bliskich, zachowania nieadekwatne do sytuacji