Niepłodność i nowotwory. Mikroplastik w powietrzu może być przyczyną
O zagrożeniach, jakie niesie za sobą zanieczyszczone powietrze, wie już niemal każdy. Okazuje się jednak, że mikroplastik, który się w nim znajduje, może być przyczyną niektórym nowotworów oraz niepłodności - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Zanieczyszczające powietrze drobne cząstki plastiku mogą być przyczyną różnego rodzaju nowotworów oraz niepłodności, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet – informuje pismo "Environmental Science & Technology".
Czym jest mikroplastik? Zanieczyszcza powietrze głównie przez samochody
Mikroplastik to określenie dotyczące cząsteczek tworzyw sztucznych mających mniej niż 5 milimetrów, czyli mniejszych od ziarnka ryżu. Powstaje on w trakcie produkcji najróżniejszych produktów. Zaczynając od opakowań do żywności, poprzez ubrania, broker, papierosy, zabawki, elektronikę czy karty kredytowe, a na paście do zębów kończąc.
Cząsteczki te są wszechobecne w środowisku. Co roku firmy na całym świecie produkują około 460 milionów ton mikroplastiku. Przewiduje się, że do roku 2050 wartość ta osiągnie 1,1 miliarda ton.
Część mikroplastiku zanieczyszcza powietrze, przede wszystkim z powodu samochodów. Tarcie podczas jazdy ściera opony wraz z nawierzchnią drogi, wysyłając fragmenty plastiku w powietrze.
Wpływ mikroplastiku na zdrowie. Naukowcy powiązali go z różnymi chorobami
Naukowcy z University of California w San Francisco (UCSF) dokonali przeglądu około 3000 badań dotyczących mikroplastiku w powietrzu. To pierwszy systematyczny przegląd dotyczący mikroplastiku z wykorzystaniem "złotego standardu", zatwierdzonego przez National Academy of Sciences.
Jak się okazało, mikroplastik można powiązać z różnymi poważnymi problemami zdrowotnymi - niepłodnością u mężczyzn i kobiet, rakiem jelita grubego, pogorszeniem funkcjonowania płuc. Cząsteczki te mogą również przyczyniać się do przewlekłego zapalenia płuc, które może zwiększać ryzyko raka płuc.
Większość objętych przeglądem badań przeprowadzono na zwierzętach. Jednak zdaniem autorów wnioski prawdopodobnie dotyczą również ludzi ze względu na podobieństwo ekspozycji.
Wzywamy agencje regulacyjne i liderów politycznych do rozważenia rosnących dowodów na szkodliwość mikroplastiku dla zdrowia, w tym raka jelita grubego i płuc
- powiedział doktor Nicholas Chartres, pierwszy autor badania, który obecnie pracuje na University of Sydney.