Nieoczekiwany skutek uboczny paracetamolu. Tak wpływa na mózg
Naukowcy przyjrzeli się bliżej działaniu paracetamolu. W wyniku ich badań okazało się, że ludzie, którzy brali paracetamol, oceniali czynności takie jak „skakanie na bungee z wysokiego mostu” i „mówienie o niepopularnej kwestii podczas spotkania w pracy” jako mniej ryzykowne niż osoby, które przyjmowały placebo.
Wyniki badania opublikowano na łamach Social Cognitive and Affective Neuroscience, a samo badanie polegało na tym, że 189 studentów przyszło do laboratorium i przyjęło 1000 mg acetaminofenu (zalecana dawka na ból głowy) lub placebo, które wyglądało tak samo.
Po odczekaniu, aż lek zacznie działać, uczestnicy oceniali w skali od 1 do 7, jak ryzykowne są ich zdaniem różne czynności. Wyniki pokazały, że (w porównaniu z osobami, które przyjęły placebo) osoby pod wpływem paracetamolu oceniały jako mniej ryzykowne takie czynności jak:
- skoki na bungee
- samotne spacery do domu w nocy w niebezpiecznej części miasta
- rozpoczynanie nowej kariery w wieku około trzydziestu lat
- uczestnictwo w zajęciach ze spadochronem.
Jak paracetamol wpływa na zachowanie?
Stosowanie paracetamolu skłaniało również ludzi do podejmowania większego ryzyka w eksperymencie, w którym mogli zdobyć nagrody, nadmuchując wirtualny balon na komputerze: czasami posuwali się za daleko i balon pękał.
– Ponieważ prawie 25 procent populacji w USA przyjmuje co tydzień paracetamol, zmniejszone postrzeganie ryzyka i zwiększone podejmowanie ryzyka mogą mieć istotny wpływ na społeczeństwo – mówi autor badania Baldwin Way, profesor psychologii na Ohio State University.
Badanie potwierdza wcześniejsze teorie naukowców, że przyjmowanie paracetamolu ma skutki psychologiczne, których większość ludzi nie bierze pod uwagę, gdy go przyjmują.
Wcześniejsze badania Way'a już sugerowały, że przyjmowanie paracetamolu zmniejsza pozytywne i negatywne emocje, w tym zranione uczucia, niepokój z powodu cierpienia innych osób, a nawet własną radość. Warto o tym pamiętać, gdy kolejny raz sięgniemy po lek na ból głowy.
Artykuł pierwotnie ukazał się w serwisie PoradnikZdrowie.pl we wrześniu 2020 r.
Listen on Spreaker.