Niekontrolowane nadciśnienie zależne od płci? Nowe badania

2021-10-06 14:00

Nowe badanie zaprezentowane podczas tegorocznej Sesji Naukowej ds. Nadciśnienia wykazało, że niekontrolowane nadciśnienie tętnicze zmienia się wraz z wiekiem, a różnice są zależnie od płci. Według ekspertów młodzi mężczyźni oraz kobiety w starszym wieku mają niekontrolowane nadciśnienie mimo przyjmowania leków.

niekontrolowane-nadcisnienie-zalezne-od-plci-nowe-badania
Autor: Getty Images

Zgodnie ze statystykami American Heart Association (AHA), blisko połowa dorosłych Amerykanów ma wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Na podstawie wytycznych ustalonych przez AHA i American College of Cardiology, stan nadciśnienia definiuje się, gdy skurczowe ciśnienie wynosi powyżej 130 mm Hg, a rozkurczowe powyżej 80 mm Hg.

Naukowcy chcieli określić różnice i zależności w kontroli ciśnienia tętniczego, jakie występują pomiędzy płciami w różnych przedziałach wiekowych. W tym celu przeanalizowali przypadki diagnozy nadciśnienia tętniczego i stosowania leków przeciwnadciśnieniowych u osób powyżej 20. roku życia w badaniach przeprowadzonych w latach 1999-2018.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Łącznie przeanalizowano 13 253 przypadków. Uczestnicy przyjmowali leki hipotensyjne, średni wiek wynosił 57 lat, a ponad połowę stanowiły kobiety (52 proc.). Ekspertom udało się sformułować następujące wnioski:

  • 34 proc. uczestników miało niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi,
  • mężczyźni mieli wyższe prawdopodobieństwo niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego w wieku od 20 do 49 lat, które wynosiło 59 proc., a po przekroczeniu 40. roku życia wynosiło 70 proc.,
  • wiek 50-69 lat był okresem, w którym można było znaleźć nieznaczne różnice w ryzyku wystąpienia niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego,
  • w wieku powyżej 70. roku życia to kobiety miały znaczne wyższe ryzyko niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego wynoszące 29 proc., a w wieku 80 lat i więcej wzrastało do 63 proc.

Autorzy podkreślają, że analizy dotyczące różnic między płciami w całym spektrum wiekowym wymagają dalszych badań. Szczególnie istotne w tym aspekcie wydaje się określenie mechanizmów, które powodują te odmienności.

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?
Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki