Niedzielne lęki. W dobie COVID-19 jeszcze potężniejsze?

2021-08-23 12:50

Około dwie trzecie osób w Stanach Zjednoczonych odczuwa lęk znany jako „niedzielne przerażenie” lub “niedzielny dół”. Według nowych badań, uczucie lęku związane z nadchodzącym tygodniem stało się bardziej dotkliwe podczas pandemii COVID-19 i częściej dotyka ludzi młodych. Jak sobie radzić z niedzielnym spadkiem nastroju?

Niedzielne lęki
Autor: Getty Images

Ponad połowa osób pracujących w Stanach Zjednoczonych zgłasza, że ​​doświadcza „niedzielnych strachów” - zjawiska, w którym ludzie doświadczają stresu lub niepokoju w niedzielę przed nadchodzącym tygodniem pracy.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada

Ankieta LinkedIn przeprowadzona wśród 3000 Amerykanów wykazała, że ​​66 procent respondentów przyznało, że w niedzielę odczuwa lęk, niepokój lub stres. Ponadto, 41 procent uważa, że pandemia COVID-19 albo wywołała niedzielne lęki, albo je pogorszyła.

Dr David Spiegel, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, przyznał, że wyniki ankiety nie są zaskakujące. Około 31 procent pracowników płci męskiej przyznało, że pandemia była główną przyczyną ich pierwszego doświadczenia z niedzielnymi lękami.

Badanie wykazało, że to milenialsi i osoby z Pokolenia Z byli najbardziej dotknięci tym zjawiskiem, a 78 procent respondentów w obu grupach zgłosiło dolegliwości stresowe w niedzielę. Z badania wynika, że najbardziej dotknięte pandemią były osoby od 15 do 30 lat. 

Jak twierdzi dr Spiegel, “niedzielny dół” niekoniecznie musi być czymś złym. Staje się problematyczny tylko wtedy, gdy te uczucia zaczynają przeszkadzać w codziennym życiu.

„Lęk to normalny, naturalny sposób, w jaki nasze mózgi i ciała każą nam uważać.” Gdy jesteśmy niespokojni, nasze tętno przyspiesza, mięśnie napinają się, zaczynamy się nadmiernie pocić, ciśnienie krwi wzrasta. Zazwyczaj, gdy to zauważamy, zaczynamy denerwować się jeszcze bardziej co tylko potęguje wymienione objawy.

Jeśli “niedzielne lęki” powstrzymują kogoś przed pójściem do pracy lub szkoły, powodują regularne spóźnianie się lub wywołują chęć sięgnięcia po leki uspokajające, alkohol lub narkotyki, wówczas należy szukać pomocy.

Dr Spiegel sugeruje, że mamy wpływ na to, jak się czujemy. Aby uniknąć obniżonego nastroju i pokonać lęk przed nadchodzącym tygodniem, zaleca, aby ćwiczyć uważność, uprawiać sport, zadbać o spokojny sen i stosować zdrową dietę.

„Nasze emocje pomagają nam zorientować się w tym, co ważne, a co nie, a niepokój związany ze smutnym, zawirusowanym światem jest całkowicie zrozumiały. Nie ma z tobą nic złego. Po prostu chcesz wiedzieć, jak sobie z tym poradzić” - powiedział Spiegel

Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki