Niecodzienna operacja w Zabrzu. Guz ważył tyle, co roczne dziecko
Interdyscyplinarny zespół Szpitala Miejskiego w Zabrzu przeprowadził niecodzienny zabieg. Jak poinformowała rzeczniczka placówki, lekarzom udało się usunąć 8-kilogramowego guza jajnika. Przy okazji specjaliści przypominają, jak ważne są regularne badania ginekologiczne.
Ogromny guz jajnika u 23-latki
Jak przekazała rzeczniczka Jolanta Cmok, do Szpitala Miejskiego w Zabrzu zgłosiła się 23-letnia kobieta, u której lekarze zdiagnozowali dużego guza w obrębie przydatków lewych. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań zakwalifikowano ją do operacji.
Zabieg polegał na usunięciu guza, który miał aż 30 cm i ważył blisko 8 kg. Pomimo skali wyzwania operacja zakończyła się sukcesem. Przeprowadził ją interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego weszli ginekolodzy-położnicy oraz chirurg naczyniowy. Całością kierował dr Mariusz Kazimierz Wójtowicz.
Po zabiegu pacjentka szybko wróciła do zdrowia i obecnie przebywa już w domu. Jej jakość życia uległa znaczącej poprawie
- powiedziała PAP Jolanta Cmok.
Rzeczniczka szpitala wyjaśniła, że pacjentka najprawdopodobniej przez dłuższy czas nie odwiedzała ginekologa. Gdyby regularnie poddawała się badaniom, lekarz z pewnością wcześniej wykryłby obecność guza.
Przy okazji lekarze przypominają, jak ważne są regularne wizyty u ginekologa - pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Nie należy ignorować objawów takich jak bóle brzucha, nietypowe krwawienia czy zmiany w cyklu miesiączkowym, ponieważ mogą one sygnalizować poważniejsze schorzenia.
Czy guz na jajniku to rak?
Guzy jajników wykrywa się u kobiet niezależnie od wieku. Zależeć mogą one od najróżniejszych czynników. Najczęściej wymienia się: zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne oraz menopauzę.
Co ważne, mianem "guz jajnika" mogą być określane zarówno zmiany złośliwe, jak i łagodne, które występują w obrębie struktury jajnika. I choć po usłyszeniu diagnozy o guzie jajnika wiele osób będzie się stresować, to warto pamiętać, że duża część tego typu zmian nie ma podłoża nowotworowego.
Pod względem struktury, guzy jajnika mogą mieć charakter torbielowaty, lity bądź mieszany (torbielowato-lity).
Jakie są objawy guza jajnika? Początkowo może nie być żadnych
Jeśli chodzi o objawy, to warto wiedzieć, że większość guzów jajników w początkowej fazie rozwoju nie daje charakterystycznych objawów. Często zmiany takie diagnozowane są przypadkowo. Dopiero kiedy guz osiąga średnicę powyżej 6-7 cm, pacjentki zaczynają skarżyć się na:
- bóle w obrębie miednicy mniejszej
- wodobrzusze - czyli nagromadzenie płynu surowiczego w jamie otrzewnej
- uczucie ciężkości w jamie brzusznej
- nieregularne miesiączki
- krwawienia/plamienia w trakcie cyklu
- nagłe parcie na mocz
- zaparcia
- wzdęcia
- wymioty
- nerwobóle ud, pachwin, okolicy lędźwiowej
- bolesne stosunki płciowe
- obrzęki kończyn dolnych.