Niebieskie światło znów na cenzurowanym. Może nam skracać życie

2022-08-31 13:02

Mamy kolejny powód, dla którego warto jak najbardziej ograniczyć korzystanie ze smartfonów, laptopów i telewizorów - a przynamniej włączyć odpowiednie filtry. Okazuje się, że emitowane przez te urządzenia niebieskie światło, które do tej pory wiązano przede wszystkim z problemami ze snem, może mieć również inne, niekorzystne działanie. Najnowsze badania sugerują, że może ono wpływać na podstawowe funkcje komórkowe, czego skutkiem być nawet ich przyspieszone starzenie.

Niebieskie światło znów na cenzurowanym. Może nam skracać życie
Autor: Getty Images

Wyniki badań, których autorami są naukowcy z Wydziału Biologii Integracyjnej na Uniwersytecie Stanowym Oregon, opublikowano w najnowszym wydaniu Frontiers in Aging. Badacze nie pozostawiają złudzeń: nadmierna ekspozycja na niebieskie światło z urządzeń codziennego użytku może szkodzić bardziej, niż myśleliśmy.

Jak wyjaśniła jego współautorka, dr Jadwiga Giebultowicz, prof. na Wydziale Biologii Integracyjnej, nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może mieć wpływ na wiele komórek, od tych w skórze i tkance tłuszczowej po neurony czuciowe. 

„Jesteśmy pierwszymi, którzy wykazali, że poziomy określonych metabolitów – substancji chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek – są zmienione u muszek owocowych wystawionych na działanie niebieskiego światła. Nasze badanie sugeruje, że unikanie nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie może być dobrą strategią przeciwstarzeniową” – powiedziała ekspertka.

Niebieskie światło zmienia poziomy ważnych metabolitów  

Działanie światła niebieskiego naukowcy badali na muszkach owocowych. Już wcześniej wykazali, że owady te, wystawione na działanie takiego światła, aktywują geny chroniące przed stresem, zaś te muszki, które trzymane są w ciągłej ciemności, żyją dłużej.  

 „By zrozumieć, dlaczego wysokoenergetyczne światło niebieskie jest odpowiedzialne za przyspieszenie starzenia się muszek owocówek, porównaliśmy poziomy metabolitów u muszek wystawionych na działanie niebieskiego światła przez dwa tygodnie z tymi, które trzymane były w całkowitej ciemności” – wyjaśnia dr Giebultowicz.

Okazało się, że wystawienie na działanie niebieskiego światła doprowadziło do znacznych różnic w poziomach metabolitów, które naukowcy mierzyli w komórkach muszych głów. Podwyższony był zwłaszcza poziom bursztynianu, a obniżony poziom glutaminianu.

Jak wyjaśnia dr Jadwiga Giebultowicz, bursztynian  jest konieczny do produkcji paliwa, niezbędnego komórkom do wzrostu i funkcjonowania. Jak obrazowo opisała to ekspertka: "Wysoki poziom bursztynianu po ekspozycji na niebieskie światło można porównać do gazu znajdującego się w pompie, ale nie dopływającego do samochodu”. Niepokojącym, w ocenie naukowców, był również fakt, że niebieskie światło obniżało poziom cząsteczek - zwłaszcza  glutaminianu - odpowiedzialnych za komunikację między neuronami.

Zmiany te mogą przyspieszać starzenie

Zaobserwowane przez badaczy zmiany, do jakich dochodziło w komórkach pod wpływem niebieskiego światła sugerują, że komórki te działają nieoptymalnie, a to może powodować ich przedwczesne starzenie i śmierć. Jak wyjaśniła dr Jadwiga Giebulowicz, diody LED dominują w ekranach telefonów, komputerów, telewizorów, co więcej, są obecne również w codziennym oświetleniu.

Z tego powodu wiele osób przez większość dnia narażona jest na działanie niebieskiego światła. Substancje sygnalizacyjne w komórkach muszek owocowych i ludzi są takie same, istnieje więc możliwość negatywnego wpływu światła niebieskiego na człowieka. 

e-Uzależnienia

Badaczka tłumaczy, że światło niebieskie użyte w badaniach na muchach było bardzo silne. Większość osób narażona jest na mniej intensywne światło, dlatego uszkodzenia komórek w przypadku ludzi mogą być mniej dramatyczne. Tym niemniej jednak konieczne są badania przy użyciu ludzkich komórek, bo pozwoli to ustalić, w jakim stopniu ludzkie komórki reagują na nadmierną ekspozycję na światło niebieskie i jak bardzo pod jego wpływem zmienia się poziom kluczowych metabolitów - podsumowuje badaczka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki