Niebezpieczne świąteczne drzewko? Nie wiesz, co może się czaić między igłami

2023-12-20 10:18

Choinka to jeden z elementów, bez których trudno wyobrazić sobie święta. Jeśli postawimy w domu żywe drzewko, musimy się liczyć z tym, że w naturze świat zwierząt i roślin przenikają się nawzajem. Innymi słowy, wraz z piękną choinką, możemy przynieść do mieszkania niespodziewanych (i nawet niebezpiecznych) "gości".

Niebezpieczne świąteczne drzewko? Nie wiesz, co może się czaić między igłami
Autor: GettyImages Niebezpieczne świąteczne drzewko? Nie wiesz, co może się czaić między igłami

Lepsza choinka żywa czy sztuczna? 

Żywa czy sztuczna? Dyskusje o wyższości choinki żywej nad sztuczną – i odwrotnie – nigdy nie milkną. Jedna i druga strona powołuje się na podobne argumenty, jak ekologia – żywa choinka jest naturalna, ale jednak ścięta i tylko na chwilę, sztuczna za to służy ta sama przez lata.

Kolejny argument to zapach – i tu niewątpliwie te naturalne mają wyższość... ale czego nie zrobią odpowiednie środki zapachowe? Poza tym, w domu może pachnieć świątecznymi potrawami i korzennymi przyprawami, co też wprawi nas w świąteczny nastrój. Żywe choinki mają też kilka minusów, z których niekiedy nie zdajemy sobie sprawy.

Mają nawet świątecznego lisa! Piękna iluminacja

Pasożyty na choinkach

Kleszcze na choince

Szczególny postrach budzą kleszcze, głównie ze względu na potencjalnie poważne skutki, jakie mogą nieść za sobą ugryzienia kleszczy, jak m.in. borelioza. Jednak prawdopodobieństwo, że właśnie kleszcz zaczai się na naszej choince, jest znikome. Dlaczego?

  • kleszcze zimą nie bytują na drzewach, ale śpią w ściółce
  • jeśli nawet dziwnym zbiegiem okoliczności elementy ściółki z kleszczem przyniesiemy wraz z choinką do domu, to bez żywiciela kleszcz, który obudzi się w ciepłym domu, długo nie pożyje (maksymalnie kilka dni)
  • kleszcze nie lubią drzew iglastych, preferują drzewa liściaste. Od iglaków odstrasza je m.in. charakterystyczny zapach, który ludzie sobie cenią

Pająki z choinki

Czy inne owady lub pasożyty mogą trafić do domu wraz z choinką? Tak, jest to możliwe, choć niezbyt prawdopodobne. Przykładem są pająki. Jeśli w miejscu przechowywania choinek zamieszkiwały pająki, może się zdarzyć, że ci goście będą naszymi nieproszonymi gośćmi w święta.

Nie wszyscy lubią pająki, ale nie musimy się ich obawiać. Pająki, które żyją naturalnie w Polsce, nawet jeśli są jadowite, to ich jad nie jest śmiertelny. Czasem się zdarza, że do Polski trafiają obce gatunki, których jad jest bardziej toksyczny, np. w dostawach bananów. Żeby taki pająk trafił na choinkę, trzeba wielu dziwnych zbiegów okoliczności.

Pluskwy na choince

Pluskwy to największy postrach, jeśli chodzi o przynoszenie czegoś do domu. Dotyczy to nie tylko choinek, ale także mebli czy zabawek z drugiej ręki. Sposobem na nie może być przetrzymanie co najmniej kilka dni na mrozie świątecznego drzewka.

Jeśli nie ma mrozów, a w ostatnich latach raczej nie ma, ryzyko wzrasta, dlatego warto dokonać zakupu w sprawdzonym i polecanym punkcie, w którym możemy zweryfikować warunki przechowywania towaru. Statystycznie jednak większe szanse na przyniesienie pluskiew mamy po wakacjach, jako niechciane pamiątki np. po podróży pociągiem, niż z żywą choinką.

Mole i korniki z choinki

Mole – mogą trafić do domu nie tylko z choinką, ale i z innymi produktami, zarówno te spożywcze, jak i ich ubraniowi kuzyni. Remedium stanowi właściwe przechowywanie żywności, a do tego stosowanie w szafach odstraszających saszetek, a w kuchni pułapek.

Korniki – jeśli drzewko, które kupiliśmy, było zaatakowane przez korniki, może się zdarzyć, że rozejdą się po mieszkaniu i wezmą za nasze drewniane meble.

Z owadami na choince można uporać się też po prostu preparatami owadobójczymi (zachowując zasady bezpieczeństwa i nie stosując ich w obecności małych dzieci i zwierząt). Ale to nie koniec niebezpieczeństw, które mogą się czaić w choince.

Alergia na choinkę

Alergeny – choć z reguły zaleca się np. syrop z pędów sosny jako środek zbawienny dla dróg oddechowych, niektóre osoby mogą odczuwać objawy alergii lub nasilenie astmy oskrzelowej w obecności bożonarodzeniowego drzewka. Ponadto, problem mogą stanowić roztocza i pleśnie, które mogą znajdować się na choince.

Pamiętajmy jednak, że podobny problem może pojawić się w przypadku sztucznej choinki, która na co dzień przechowywana jest w piwnicy czy na strychu. Nie wystarczy ją wyjąć z opakowania czy worka, warto zarówno choinkę, jak i ozdoby, odświeżyć, umyć z kurzu, korzystając np. z wody z octem, która jest naturalnym preparatem o skutecznie oczyszczającym działaniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki