Niebezpieczne substancje w makaronie. Znana sieć sklepów reaguje

2024-01-19 11:12

Wybierając produkty oznaczone jako ekologiczne, ufamy, że są pozbawione niechcianych pestycydów. Okazuje się jednak, że w pewnej partii makaronu znaleziono zakazane substancje. Sieć wycofuje produkt ze sprzedaży i informuje klientów o problemie.

Niebezpieczne substancje w makaronie. Znana sieć sklepów reaguje
Autor: Getty Images

Z półek w supermarketach zniknie makaron żytni określany jako ekologiczny. Jak wynika z informacji przekazanych przez Auchan, w produkcie wykryto zakazane pestycydy.

Jak zrobić domowy włoski makaron - przepis z Focaccia Ristorante

Makaron BIO wycofany ze sprzedaży

Auchan opublikował komunikat, z którego wynika, że ze sklepowych półek zniknie określona partia makaronu żytniego. Chodzi o produkt oznaczony jako BIO, czyli ekologiczny. Poniżej podajemy niezbędne szczegóły.

  • Nazwa produktu: BIO makaron żytni świder 250 g
  • Data minimalnej trwałości/ Numer partii: 04 03 2025 1B
  • Kod EAN (kod kreskowy): 5904215123552

We wskazanym wyżej produkcie wykryto pozostałości środków ochrony roślin, dlatego sieć sklepów Auchan podjęła decyzję o wycofaniu makaronu ze sprzedaży oraz opublikowała apel do klientów.

- Konsumenci, którzy zakupili wskazaną powyżej partię produktu, proszeni są o niespożywanie go, wyrzucenie lub zwrot do sklepu, w którym został zakupiony. Zwrócony produkt zostanie całkowicie zrefundowany. Przepraszamy za problem i dziękujemy za zrozumienie - infomuje Auchan.

Ekologiczne znaczy zdrowe. Zakaz stosowania pestycydów

Konsumenci, którzy świadomie wybierają żywność ekologiczną, robią to w trosce o zdrowie. Dlatego sytuacja opisana powyżej wymagała natychmiastowej reakcji ze strony sprzedawcy. Jak wskazuje Centrum Edukacji Żywieniowej ekologiczna produkcja żywności ma na celu dostarczenie produktów pozbawionych pestycydów i nawozów sztucznych.

Ważne jest jednak to czy dany produkt posiada określone oznaczenie. Chodzi o etykietę, na której producent ma obowiązek wskazać między innymi oznaczenie miejsca pochodzenia surowców rolniczych.

- Wymieniając listę składników, producent musi oznaczyć lub z dopiskiem bio czy ekologiczne te składniki, które pochodzą z produkcji ekologicznej. Dodatkowo etykieta zawiera numer upoważnienia nadanego jednostce certyfikującej [np. PL-EKO-01] przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz unijne logo rolnictwa ekologicznego. Unijne logo produkcji ekologicznej stanowi połączenie dwóch symboli: flagi UE oraz liścia, który symbolizuje naturę i ideę zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia  mgr inż. Edyta Pietraś

Jak wskazuje specjalistka, terenie Unii Europejskiej obowiązuje nowy system certyfikacji elektronicznej. W związku, z czym żywność ekologiczna przywożona spoza terenu UE jest sprawdzana pod następującym kątem:

  • czy produkty posiadają odpowiednie zezwolenia,
  • są bezpieczne do spożycia,
  • są pakowane, przetwarzane i transportowane w higieniczny sposób,
  • faktycznie pochodzą z upraw organicznych.

Elektroniczny system certyfikacji importowanych produktów ekologicznych został włączony do istniejącego już systemu weterynaryjnego TRACES.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki