Nie żyje znany polski kardiolog. Dr hab. n. med. Roman Piotrowski zmarł na zawał serca

2025-02-05 11:56

Smutne wieści napłynęły z Narodowego Instytutu Kardiologii. Poinformowano o śmierci 41-letniego dr hab. n. med. Romana Piotrowskiego, prof. CMKP. Był związany z Pracownią Elektrofizjologii i Kontroli Urządzeń Wszczepialnych Kliniki Kardiologii CMKP. Zmarł na zawał serca.

Nie żyje dr hab. n. med. Roman Piotrowski. Wybitny polski kardiolog odszedł w wieku 41 lat
Autor: fot. Getty Images Nie żyje dr hab. n. med. Roman Piotrowski. Wybitny polski kardiolog odszedł w wieku 41 lat

Smutne wieści napłynęły ze środowiska medycznego. Otóż nie żyje dr hab. n. med. Roman Piotrowski, prof. CMKP. Był on nie tylko dobrym człowiekiem, ale również wybitnym elektrofizjologiem. O jego odejściu poinformował na Facebooku Narodowy Instytut Kardiologii.

Nie żyje wybitny kardiolog. Miał zaledwie 41 lat

W sobotę 25 stycznia 2025 roku Roman rozpoczął swoją ostatnią podróż – wycieczkę górską na Halę Gąsienicową. Kochał chodzenie po górach i skitouring oraz kolarstwo wyprawowe. Niestety, nie dotarł do celu, gdyż doznał zawału serca powikłanego zatrzymaniem krążenia. Zespół lekarski OIOM w Zakopanem walczył o życie Romana jeszcze kilka dni, ale rano 29 stycznia serce Romka przestało bić

- napisano.

Dr hab. n. med. Roman Piotrowski ukończył studia w 2008 roku, a w 2018 roku otrzymał stopień doktora nauk medycznych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Na tej samej uczelni w 2023 roku na podstawie dorobku i za cykl prac o kardioneuroablacji, uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Nagłe zatrzymanie akcji serca. O tym trzeba pamiętać

NZK, czyli nagłe zatrzymanie akcji serca to stan, kiedy dochodzi do zatrzymania efektywnej pracy serca. Niestety, ustanie krążenia krwi nieuchronnie prowadzi do uszkodzenia zarówno mózgu, jak i innych narządów wskutek niedotlenienia. Konsekwencją jest niestety śmierć.

Najbardziej wrażliwy na niedożywienie i niedotlenienie jest mózg. Przyjmuje się, że wystarczą 4 minuty od ustania przepływu krwi, by doprowadzić do trwałych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

Dlatego niezbędna jest bardzo szybka reakcja i znajomość podstawowych czynności resuscytacyjnych. To może mieć bowiem kluczowy wpływ na zwiększenie szans na przeżycie.

Wśród objawów nagłego zatrzymania krążenia wymieniane są:

  • nagła utrata świadomości i brak reakcji na bodźce
  • brak wyczuwalnego oddechu
  • brak wyczuwalnej fali tętna

Jeśli stwierdzimy powyższe symptomy niezbędne jest podjęcie natychmiastowej pierwszej pomocy i rozpoczęcie czynności resuscytacyjnych. Nie powinniśmy przerywać udzielanie pierwszej pomocy do czasu gdy: przybędzie pomoc, będziemy mieli pewność, że poszkodowany wykazuje oznaki życia, będziemy wyczerpani.

Zobacz także: Pierwsza pomoc: masaż serca przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Krok po kroku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki