Nie żyje pacjent z Leszna. Z wczasów na Zanzibarze wrócił z malarią
Pochodzący spod Leszna mężczyzna, który zachorował na malarię po powrocie z Zanzibaru, nie żyje. Rodzina oskarża szpital o zaniedbania i opieszałość w kwestii diagnostyki. Bliscy zmarłego utrzymują, że od początku prosili o diagnostykę w kierunku chorób tropikalnych. Tymczasem pracownicy szpitala nie mają sobie nic do zarzucenia. Sprawie przygląda się prokuratura.
![Nie żyje pacjent z Leszna. Z wczasów na Zanzibarze wrócił z malarią](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-2smV-2YcF-Remj_nie-zyje-pacjent-z-leszna-z-wczasow-na-zanzibarze-wrocil-z-malaria-664x442.jpg)
Polak zmarł na malarię po wakacjach na Zanzibarze
Robert Kowalik spod Leszna poleciał z rodziną na zimowy urlop na Zanzibar. Wypoczywał, opalał się i... zaraził się malarią.
W Polsce – zdaniem rodziny – lekarze nie umieli we właściwy sposób odpowiednio szybko zdiagnozować pacjenta. Pan Robert zmarł w szpitalu w Lesznie po kilkunastu dniach choroby.
Sprawą zajęła się prokuratura. Historię Roberta Kowalika nagłośniono w programie „Interwencja”.
Lekarze z Leszna nie umieli zdiagnozować malarii
Rodzina Kowalików poleciała na Zanzibar w grudniu 2024 r. To jeden z popularniejszych kierunków podróży Polaków w okresie zimowym, z uwagi na wysokie temperatury (za którymi tęsknimy zimą), duże nasłonecznienie oraz piękne plaże.
Po ok. dwóch tygodniach od powrotu z wczasów Robert Kowalik zaczął uskarżać się na gorsze samopoczucie. W pewnym momencie poczuł się tak źle, że wezwano do niego karetkę pogotowia.
Zdaniem syna pana Roberta, lekarz z pogotowia zbagatelizował fakt, że rodzina niedawno wypoczywała w Afryce. Jak relacjonowała rodzina zmarłego, według lekarza, jeśli pobyt w Afryce nie był długi, to prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę tropikalną jest nikłe.
13 stycznia pacjent trafił do Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego w Lesznie, z podejrzeniem zapalenia płuc. Jednak stan Roberta Kowalika nie ulegał poprawie, a przeciwnie – pogarszał się.
Elwira Kowalik, żona pacjenta, sugerowała lekarzom, że może to być choroba tropikalna, ale informowano ją, że lekarze wiedzą, co robią.
Lekarz medycyny podróży Łukasz Durajski tak skomentował tę sytuację w programie „Interwencja”:
- Diagnostyka chorób tropikalnych na ten moment praktycznie nie istnieje w polskim systemie. Bardzo często włączane jest leczenie innych chorób i to przedłuża postawienie właściwej diagnozy, a powoduje, że niestety u pacjentów może dochodzić do ciężkich powikłań, do ciężkiego przebiegu tej choroby.
Rozpoznano malarię, pacjent był w stanie krytycznym i zmarł
Szwagier pana Kowalika samodzielnie skontaktował się z oddziałem chorób tropikalnych w Poznaniu. Po jego interwencji wykonano badania krwi Roberta Kowalika w kierunku malarii. Wynik okazał się pozytywny./ Było już za późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Stan pacjenta był krytyczny i wkrótce zmarł.
Szpital odpiera te zarzuty, twierdząc, że pacjent początkowo nie przyznał się do pobytu w Afryce. Przeczy temu choćby notatka z pogotowania, gdzie jest informacja o powrocie z Zanzibaru. Mimo to lekarze nie mają sobie nic do zarzucenia:
- Osobiście uważam, że wszystkie badania były wykonane, nie uważam po przejrzeniu dokumentacji, żebyśmy zaniedbali — przekazał dziennikarzom „Interwencji” Adrian Jędrzejewski z Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego w Lesznie.
Dziewięć miejsc na ciele, które najchętniej atakują komary i kleszcze
Malaria – przyczyny, objawy i leczenie
Malaria to choroba zakaźna wywoływana przez pasożyty z rodzaju Plasmodium, przenoszone na człowieka przez ukłucia samic komarów Anopheles. Istnieje kilka gatunków Plasmodium odpowiedzialnych za malarię u ludzi:
- Plasmodium falciparum – najgroźniejsza forma, może prowadzić do ciężkich powikłań i śmierci.
- Plasmodium vivax – często powoduje nawracające infekcje.
- Plasmodium ovale – podobne do P. vivax, także powoduje nawroty.
- Plasmodium malariae – wywołuje łagodniejszą postać choroby, która może trwać latami.
- Plasmodium knowlesi – pierwotnie infekujące małpy, ale może przenosić się na ludzi.
Malaria - objawy, przebieg. Kiedy są pierwsze objawy malarii?
Pierwsze symptomy pojawiają się zwykle po 7–30 dniach od zakażenia. W zależności od gatunku Plasmodium objawy mogą być łagodne lub bardzo ciężkie.
- gorączka - często cykliczne napady gorączki, dreszcze, poty
- bóle głowy
- bóle mięśni
- bóle stawów
- silne nieuzasadnione zmęczenie
- nudności i/lub wymioty
- biegunka
- anemia (niedokrwistość)
- powiększenie wątroby
- powiększenie śledziony
- zaburzenia świadomości
- drgawki
- trudności w oddychaniu
- uszkodzenie wielonarządowe (nerki, wątroba, płuca)
- śpiączka
- śmierć (szczególnie w przypadku P. falciparum).
Jak można zarazić się malarią. Leczenie malarii
Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie zakażonego komara, ale malarię można również nabyć przez transfuzję krwi, używanie skażonych igieł lub transmisję z matki na dziecko w czasie ciąży.
Leczenie malarii zależy od gatunku pasożyta, ciężkości choroby oraz regionu, w którym doszło do zakażenia, gdyż niektóre szczepy malarii są oporne na leki.
Malaria - leczenie
W ciężkich postaciach malarii (np. malaria mózgowa) konieczna jest hospitalizacja, leczenie dożylne i intensywna terapia. W leczeniu wykorzystuje się różne substancje, w zależności od stanu i sytuacji osoby chorującej.
- Artemizynina i jej pochodne – artemeter, artesunat (stosowane w terapii skojarzonej – ACT, artemisinin-based combination therapy).
- Chlorochina – skuteczna przeciwko P. vivax, P. malariae i P. ovale, ale wiele szczepów P. falciparum jest na nią opornych.
- Meflochina – alternatywa w leczeniu P. falciparum w regionach z opornością na chlorochinę.
- Atowakwon z proguanilem – stosowane w leczeniu i profilaktyce.
- Chinina – używana w ciężkich przypadkach malarii, zwłaszcza gdy artemizynina nie jest dostępna.
Malaria - profilaktyka
Profilaktyka malarii polega doraźnie na stosowaniu repelentów oraz moskitier. Istnieją też leki przeciwmalaryczne, które można stosować profilaktyznie.
Profilaktyka jest kluczowa, zwłaszcza dla podróżujących do rejonów endemicznych. Malaria to poważna choroba, ale przy odpowiedniej diagnostyce i leczeniu można ją w większości przypadków skutecznie kontrolować.
Ponadto w rejonach malarycznych zaleca się dążęnie do eliminacji siedlisk komarów – osuszanie terenów podmokłych, stosowanie insektycydów.
![Poradnik Zdrowie Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Q8Hz-iXxH-RNtn_poradnik-zdrowie-google-news-664x442-nocrop.jpg)