Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Gwiazda serialu “Świat według Kiepskich” cierpiała na poważną chorobę

2024-06-10 6:49

Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Aktorka znana przede wszystkim z roli Halinki w serialu "Świat według Kiepskich" miała zaledwie 58 lat. Przed śmiercią borykała się z poważną chorobą układu oddechowego.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka! Przez lata wcielała się w Halinkę Kiepską
Autor: AKPA

Zmarła aktorka znana przez Polaków głównie z roli Halinki, żony Ferdynanda Kiepskiego w serialu pt. "Świat według Kiepskich". O śmierci koleżanki z planu poinformowała Renata Pałys.

Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Artystka zmagała się z ciężką chorobą

Dziś, 9 czerwca 2024 roku do mediów i wielu domów trafiła smutna wiadomość. Zmarła aktorka, którą zna każdy Polak. A wszystko za sprawą wpisu Renaty Pałys, znanej jako “Paździochowa”. Obie aktorki przez lata dzieliły wspólny plan filmowy i jak się okazuje, znały się także prywatnie. Można wysnuć takie domysły choćby przez fakt, że to właśnie Renata Pałys poinformowała o odejściu serialowej koleżanki.

Na Facebooku napisała tylko jedno, krótkie zdanie, z  którego wynika, że Marzena Sztuka przed śmiercią borykała się z problemami zdrowotnymi.  Aktorka od kilku lat walczyła z POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc

POChP - co to takiego? Na tę chorobę cierpiała Marzena Kipiel-Sztuka

O tym, że Marzena Kipiel-Sztuka choruje na POChP mówiono już od dawna. Aktorka w 2021 roku podczas jednego z wywiadów przyznała, że nie przez wzgląd na tę przewlekłą chorobę płuc nie mogła przyjąć szczepionki przeciwko COVID-19. To jednak nie był jej jedyny problem zdrowotny, utrudniająca życie i funkcjonowanie choroba sprawiła, że aktorka miała również depresję, której objawy potęgowała konieczność izolacji w czasie pandemii.

POChP, czyli przewlekła, obturacyjna choroba płuc przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Natomiast z czasem dochodzi do zwężenia dróg oddechowych, wskutek czego u chorego pojawiają się duszności i świszczący oddech. Za główną przyczynę dolegliwości uznaje się palenie papierosów.

Ograniczenie przepływu powietrza zwykle postępuje, a to z kolei prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego w układzie oddechowym. Komórki zapalne uszkadzają tkankę płucną, a to prowadzi do zniszczenia miąższu płuca. Niestety choroby nie da się wyleczyć. A statystyki wykazują, że na POChP choruje około 10% Polaków, którzy ukończyli 30 lat, to znaczy około 2 milionów osób. A według Global Burden of Disease (GBD), od 2016 roku POChP jest już trzecią wiodącą przyczyną zgonów na świecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki