Nie żyje legendarny gitarzysta. To on stworzył melodię z filmów o Bondzie

2024-11-20 11:18

Grał z Beatlesami, Tomem Jonesem, Jimmym Page’em i Erikiem Claptonem. Nie żyje muzyk sesyjny, Vic Flick. To on wykonał motyw przewodni filmu o agencie 007. Nie każdy wie, że artysta poważnie chorował.

Nie żyje legendarny gitarzysta. To on stworzył melodię z filmów o Bondzie
Autor: YouTube/Oscars Nie żyje legendarny gitarzysta. To on stworzył melodię z filmów o Bondzie

Vic Flick, nie każdy zna to imię, ale niemal każdy zna melodię, którą wykonuje. To właśnie on skomponował słynny motyw gitarowy, który zna praktycznie każdy. To bowiem jego słyszymy w piosence przewodniej do filmów o Jamesie Bondzie.

Nie żyje 87-letni muzyk. O śmieci Vica Flicka poinformowała rodzina

Syn muzyka, Kevin Flick, ogłosił, że jego ojciec zmarł 14 listopada. Jak się okazuje, 87-letni artysta miał zdiagnozowaną chorobę Alzheimera.

Z wielkim smutkiem moja matka - żona Vica Judith, jego wnuk Tyler i ja musimy ogłosić, że mój ojciec Vic Flick zmarł spokojnie w zeszły czwartek, kończąc w ten sposób swoją walkę z chorobą Alzheimera

- czytamy na Facebooku syna muzyka.

Rodzina podkreśliła również, że zamiast kwiatów, proszą o przesyłanie darowizn na rzecz organizacji charytatywnych.

Był muzykiem muzyków. Zawsze stawał do gry! Tak, wiem, że to brzmi oczywiste – ale nie można było grać "naszej" muzyki na siedząco. Prawdziwi bohaterowie gitary zawsze stali

– mówił Justin Hayward z Moody Blues w przedmowie do pamiętnika Flicka z 2008 r. "Vic Flick, Guitarman: From James Bond to The Beatles and Beyond".

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Choroba Alzheimera. Co warto wiedzieć?

Choroba Alzheimera jest najczęściej występującą postacią zaburzeń otępiennych. Zazwyczaj rozwija się niezwykle podstępnie. Pacjent zaczyna doświadczać zaburzeń pamięci niewielkiego stopnia, które z czasem zaczynają narastać.

Na ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera wpływa kilka czynników. Wymienia się przede wszystkim:

  • wiek
  • obciążenie genetyczne
  • urazy głowy
  • niektóre schorzenia
  • ekspozycję na toksyczne substancje.

W przebiegu alzheimera wyróżnia się zazwyczaj trzy stadia: wstępne, miarkowane i zaawansowane.

W pierwszym etapie pojawiają się najmniej wyraźne zaburzenia. Dominują problemy z pamięcią, trudności z orientacją w terenie, zmiany zachowania i pierwsze problemy związane z mową.

W stadium umiarkowanym objawy choroby są o wiele bardziej wyraźne. Nasilają się zaburzenia pamięci, a zmiany zachowania są o wiele bardziej widoczne. Pacjenci są bardziej drażliwi i nierzadko pojawiają się wybuchy agresji.

Zaawansowane stadium sprawia, że pacjent całkowicie traci możliwość samodzielnego funkcjonowania. W tym stadium nie mówi się już o problemach z pamięcią, ponieważ z pacjentem nie ma niemal wcale kontaktu.

Zobacz także: Wczesne oznaki demencji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki