Nie żyje Bogumiła Wander. Gwiazda TVP przez lata zmagała się z chorobą

2024-07-30 20:24

Bogumiła Wander nie żyje. O fakcie poinformowała Gazeta Wyborcza, wskazując, że wiadomość potwierdziła rodzina słynnej spikerki. Znana i ceniona dziennikarka miała 80 lat. W ostatnich latach borykała się z chorobą Alzheimera.

Nie żyje Bogumiła Wander. Gwiazda TVP przez lata zmagała się z chorobą
Autor: SEBASTIAN WOLNY / SUPER EXPRESS 2002

W lutym tego roku informowaliśmy o tym, że stan Bogumiła Wander się pogarsza. Choć fizycznie była całkiem sprawna, to zaburzenia funkcji poznawczych, które są charakterystyczne dla alzheimera, osiągnęły zaawansowane stadium. Znana prezenterka Telewizji Polskiej przed śmiercią wymagała specjalistycznej opieki.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Zmarła Bogumiła Wander. Chorowała na alzheimera

Dziś, 30 lipca 2024 roku, media obiegła smutna wiadomość. Znana i ceniona zwłaszcza w latach 1965 - 2003 spikerka telewizyjna TVP odeszła. W pamięci widzów zapisała się jako prezenterka i konferansjerka o wyjątkowo ciepłej barwie głosu. W latach 70. ubiegłego wieku mówiono o niej, że kamera ją kocha. 

Niestety choroba Alzheimera zabrała jej świadomość tego kim była. Powoli zabierała jej pamięć, a jej bliscy mówili, że żyje w innym świecie. Telewizyjna gwiazda, która niegdyś prowadziła m.in. festiwal w Opolu, z powodu rozwijającej się demencji wymagała specjalistycznej opieki. Mąż na pewnym etapie choroby Bogumiły wiedział, że ta wymaga już wykwalifikowanej pomocy przez całą dobę. Dlatego umieścił ją w ośrodku opieki.

Już dwa lata temu straciła świadomość, przestała poznawać bliskich, mimo to mąż często ją odwiedzał, choć jak sam wskazywał, starał się żyć w miarę normalnie, w tych trudnych okolicznościach.

CZYTAJ TEŻ: Bogumiła Wander nie ma świadomości, że była wielką gwiazdą. „Żyje w innym świecie”

Objawy choroby Alzheimera. Po czym poznać, że to demencja?

Neurolodzy wskazują, że choroba Alzheimera na poziomie neuropatologicznym zaczyna się już 20 lat przed wystąpieniem objawów. To właśnie wtedy zachodzą pierwsze procesy, które odpowiadają za niszczenie neuronów. Ta choroba neurodegeneracyjna przez długi czas może być w ukryciu, a pierwsze objawy to:

  • zaburzenia pamięci,
  • dezorientacja w czasie i przestrzeni,
  • zapominanie o umówionych spotkaniach,
  • brak umiejętności obsługi nowych urządzeń etc.

W kolejnym stadium chory przestaje poznawać swoich bliskich, może mieć problemy z nazywaniem przedmiotów, mylić ich zastosowanie. Z czasem zaczyna żyć minionym życiem, korzysta z pamięci wstecznej, często myśli, że jest znacznie młodszy niż w rzeczywistości. Nie umie określić daty, ani miejsca, pory roku, godziny. 

Postępująca demencja prowadzi często do zaburzeń ruchowych. Ostatecznie chorzy mają problem z utrzymaniem moczu, nie mówią, czy już nie chodzą. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że to właśnie choroba Alzheimera stanowi 70% przypadków diagnozowanych form demencji.

CZYTAJ TEŻ: Podstępnie zmienia osobowość i odbiera nam bliskich. “Pękało mi serce”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki