Nie żyje aktorka znana ze "Squid Game". Diagnozę usłyszała 3 miesiące przed śmiercią

2025-02-04 9:25

Lee Joo-Sil to koreańska aktorka, którą wielu widzów zna z roli Park Mal Soon z drugiego sezonu hitowego serialu "Squid Game". Niestety, aktorka odeszła w wieku 80 lat, trzy miesiące po tym, jak zdiagnozowano u mniej nowotwór żołądka.

Nie żyje aktorka znana ze Squid Game. Diagnozę usłyszała 3 miesiące przed śmiercią
Autor: Mat. prasowe/Netflix Nie żyje aktorka znana ze "Squid Game". Diagnozę usłyszała 3 miesiące przed śmiercią

Magazyn People podzielił się ze światem smutną informacją. Aktorka znana z drugiego sezonu hitowego serialu "Squid Game", Lee Joo-Sil, odeszła 2 lutego 2025 roku w wieku 80 lat. 

Nie żyje aktorka znana ze "Squid Game". Zmarła a wieku 80 lat

Aktorka zmagała się z nowotworem żołądka, który wykryty został u niej na trzy miesiące przed śmiercią. Jednak to nie jedyny problem zdrowotny, z jakim miała do czynienia. Otóż w wieku 50 lat, aktorka walczyła z rakiem piersi w stadium czwartym. Wówczas lekarze twierdzili, że pozostał jej wyłącznie rok życia.

Więcej o swojej walce z rakiem piersi Lee Joo-Sil powiedziała w lipcu 2023 roku. Wyznała, że chorobę udało się jej pokonać dzięki swoim dzieciom. Jak twierdzi, o chorobie dowiedziała się pod koniec trzeciego stadium. Mimo że choroba cały czas się rozwijała, aktorka nie miała zamiaru się poddawać. "Pokonałam ją, ponieważ mam dzieci" - mówiła.

Każdy staje się silniejszy, gdy staje przed kryzysem. Jeśli wszystko odpuścisz, stajesz się bezradny. Gdy skontaktowała się ze mną wytwórnia filmowa z propozycją pracy, powiedziałam: "Jestem chora", a oni odpowiedzieli: "To choroba, a my pracujemy". Byłam wdzięczna za takie podejście

- wyznała aktorka.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Gadaj Zdrów: Nowotwór żołądka cz. 2

Rak żołądka. Objawy i leczenie

Rak żołądka jest złośliwym nowotworem, który dość późno daje pierwsze objawy. Niestety w przypadku tego raka, profilaktyczne badania obrazowe nie mają sensu, konieczne będzie wykonanie gastroskopii. 

Szacuje się, że rocznie rejestruje się około miliona nowych zachorowań i około 750 tysięcy zgonów na całym świecie z jego powodu. Najczęściej dotyka on obywateli: Korei, Chin, Japonii,  krajów Ameryki Środkowej i Południowej (Chile, Kolumbia), Rosji i krajów byłego ZSRR.

Początkowe objawy są łatwe do przeoczenia, ponieważ są podobne do różnych dolegliwości przewodu pokarmowego. Najczęściej we wczesnym etapie pojawiają się:

  • przewlekłe pieczenie w żołądku
  • wzdęcia
  • nudności
  • utrata apetytu
  • niewielkie bóle brzucha

Dopiero w późniejszym stadium pojawiać się będą: uczucie osłabienia, wymioty, krew w stolcu, spadek wagi czy nasilające się bóle brzucha.

Jeśli chodzi o rodzaj terapii, to jest on uzależniony od stopnia zaawansowania nowotworu. Mimo to jednak jedynym sposobem, by całkowicie pozbyć się nowotworu, jest wycięcie części lub całkowite usunięcie żołądka i okolicznych węzłów chłonnych. 

Zobacz także: 7 sprawców raka. Z większością możesz sobie poradzić bez leków

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki