Nie żyje Adam Grabowski. Trener mistrzów odszedł po długiej chorobie

2024-10-17 15:18

Świat siatkówki opłakuje śmierć Adama Grabowskiego, znakomitego trenera, który przez lata z sukcesami prowadził czołowe polskie drużyny. Jego osiągnięcia, w tym pięć tytułów mistrza Polski oraz cztery Puchary Polski, dowodzą trenerskiej klasy. Niestety, w czwartek, rankiem 17 października, zmarł w wieku zaledwie 54 lat, po długiej walce z ciężką chorobą.

Nie żyje trener Adam Grabowski
Autor: MARCIN GADOMSKI SE / EAST NEWS Nie żyje trener Adam Grabowski

Zmarł trener siatkarski Adam Grabowski

Nie żyje trener Adam Grabowski. To nazwisko, które dobrze zna każdy wielbiciel siatkówki. Grabowski prowadził przez wiele lat drużyny siatkarskie w TAURON Lidze. Pięć razy zdobywał ze swoimi podopiecznymi mistrzostwo Polski – w tym cztery razy sięgnął po to trofeum z drużyną PTPS Piła.

Poza tym, cztery razy wygrywał Puchar Polski. Z sukcesami asystował trenerowi Jerzemu Matlakowi w prowadzeniu kobiecej reprezentacji Polski. Prowadził też kilka innych polskich klubów, jak m.in. Pałac Bydgoszcz, Budowlani Łódź,  Stal Mielec, E.Leclerc Radomka Radom. W 2023 r. PZPS odznaczył Grabowskiego jako zasłużonego trenera. 

Poradnik Zdrowie: Stwardnienie rozsiane

Na co zmarł trener Adam Grabowski? 

Adam Grabowski zmarł w czwartek, 17 października. Miał zaledwie 54 lata. Przez długie lata, oprócz walki na boiskach, musiał się mierzyć z bezwzględnym przeciwnikiem – poważną chorobą.

Przed ponad dwoma laty, na początku 2022 r., Adam Grabowski usłyszał diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne (SLA/ALS, amyotrophic lateral sclerosis). To nieuleczalna choroba neurologiczna o postępującym przebiegu.

- Z przykrością informujemy, że dziś rano zmarł Adam Grabowski – napisał Polski Związek Piłki Siatkowej. – Pogrzeb z uroczystym odprowadzeniem do grobu odbędzie się we wtorek 22 października o 14:00 na cmentarzu komunalnym w Pile – czytamy na stronie PZPS.

10 produktów szkodliwych dla twojego mózgu

Trener Adam Grabowski - choroba i przyczyna śmierci

Choroba, znana również jako choroba Lou Gehriga, powoduje osłabienie mięśni, które sukcesywnie utrudnia, a wreszcie uniemożliwia codzienne czynności. U pacjentów dochodzi do osłabienia siły i zaniku masy mięśniowej.

Chorym towarzyszą też niekontrolowane skurcze mięśni, drgania mięśni i spastyczna sztywność. Dochodzi do trudności z poruszaniem, koordynacją i utrzymaniem równowagi. Pacjenci odczuwają nieuzasadnione zmęczenie i wyczerpanie.

Z czasem pojawiają się problemy z mową oraz z przełykaniem jedzenia, a potem również picia. Osłabienie mięśni oddechowych może powodować konieczność wentylacji mechanicznej. Mogą występować też zaburzenia emocjonalne, np. labilność nastrojów. Z czasem dochodzi do całkowitego paraliżu mięśni, a w końcu do śmierci.

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki