"Nie zostawiaj wody w samochodzie". Biotechnolog ostrzega przed popularnym błędem

2024-07-20 7:30

Ostatnie dni mocno dają się we znaki pod względem temperatur. Ton już kolejny tydzień kiedy słupki sięgają powyżej 30 stopni Celsjusza. Picie wody jest w tym okresie wyjątkowo ważne, ale dr Karolina Kowalczyk, dr inż. technologii żywności i żywienia człowieka, towaroznawca i biotechnolog wyjaśnia, dlaczego nie wolno pić wody, która leżała w aucie.

“Nie zostawiaj wody w samochodzie”. Biotechnolog ostrzega przed popularnym błędem
Autor: Fot. Getty Images, tiktok.com/drkarolinakowalczyk

W czasie upałów często decydujemy się na zakup wody w plastikowej butelce. Mała, poręczna i wygodna. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że często podróżujemy autem. Zostawiając taką wodę w samochodzie na kilka godzin, możemy poważnie zaszkodzić własnemu zdrowiu. Ekspertka wyjaśnia szczegóły.

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?

Picie wody w upały i poważny błąd. Specjalistka ostrzega

Dr Karolina Kowalczyk jest inżynierem technologii żywności i żywienia człowieka, towaroznawcą oraz biotechnologiem. Poza codzienną pracą i wykładaniem na uczelni prowadzi konto w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się ważną wiedzą, która dotyczy naszej codzienności. 

Specjalistka tym razem pochyliła się nad popularnym błędem, jakim jest picie wody z plastikowej butelki, którą zostawiliśmy w aucie. Oczywiście nie chodzi o to, by zrezygnować z nawadniania, to byłoby mocno nierozsądne zwłaszcza w czasie upałów. W grę wchodzi pewien nawyk, o którym nie myślimy, a który może zaszkodzić zdrowiu. 

- Nie można spożywać wody w plastikowej butelce, która pozostała w twoim samochodzie cały dzień i dosłownie się w nim ugotowała. Dlatego, że mikroplastik, który jest zawarty w butelce, pod wpływem tak wysokiej temperatury przechodzi do naszej wody dużo razy bardziej, niż w normalnych, chłodniczych warunkach - wyjaśnia ekspertka.

Dr Kowalczyk wskazuje, że jeśli wybieramy się na spacer czy do pracy powinniśmy zawsze zabierać wodę ze sobą i nie zostawiać jej w aucie. W przeciwnym razie pijąc ją po tym jak kilka godzin była umieszczona w zamkniętym i nagrzanym samochodzie narażamy organizm na to, że ten mikroplastik ze zmożoną siłą przedostanie się do naszych tkanek i narządów. A to z kolei przyczynia się do wielu drastycznych skutków ubocznych, które mogą być odroczone w czasie. 

Jak pić więcej wody? 3 sprawdzone sposoby

Nawyk picia wody jest niezwykle cenny nie tylko w upały. Niestety wielu z nas na samą myśl o tym, że musi wypić coś bez smaku, ostatecznie sięga po owocowy napój lub sok. Warto jednak zmienić nawyki i nie dostarczać do organizmu zbędnego cukru. Mamy trzy proste rady na to jak nauczyć się pić wodę.

  1. Sięgaj po dodatki. Muszę przyznać, że sama byłam sceptyczna i uważałam, że to nic nie da, ale postanowiłam spróbować. Do dużej szklanki wlej wodę i wciśnij sok z mandarynki, lub pomarańczy. Dodaj listek świeżej mięty. Dzięki temu zyskasz domową lemoniadę, nawodnisz organizm i dostarczysz witamin.
  2. Zrób domowe kostki lodu. Do foremek wrzuć borówki i maliny. Zalej filtrowaną, lub przegotowaną i przestudzoną wodą. Wstaw do zamrażarki na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Do szklanki z wodą wrzucaj domowe, owocowe kostki lodu. Ciesz się smakiem i orzeźwieniem.
  3. Zacznij już o poranku. Picie wody jako pierwszego napoju po przebudzeniu ma wiele zalet. Po pierwsze przyspieszamy metabolizm, a po drugie redukujemy poziom kortyzolu i cukru we krwi. W tym celu rano do dzbanka wrzuć dwa plasterki imbiru i wciśnij sok połowy cytryny. Wrzuć kilka listków mięty. Całość zalej gorącą wodą. Postaw dzbanek w miejscu, gdzie najczęściej przebywasz, a tuż obok wysoką szklankę. Popijaj przez cały dzień.
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki