Nie znasz lokalizacji, a musisz wezwać pomoc? Skorzystaj z tych sposobów
Wezwanie pogotowia w stresującej sytuacji, zwłaszcza w nieznanej lokalizacji, może stanowić duże wyzwanie. Co zrobić, gdy nie znamy dokładnego położenia miejsca zdarzenia, a każda sekunda jest na wagę złota? Podpowiadamy, jak skutecznie przekazać niezbędne informacje, aby pomoc dotarła na czas.
Jak wezwać pogotowie, gdy nie wiesz, gdzie jesteś?
Wezwanie pogotowia w sytuacji stresującej bywa trudniejsze, niż się wydaje, gdy nie towarzyszą nam emocje. Czasami trudno jest podać informacje, których potrzebuje osoba po drugiej stronie, aby móc wysłać pomoc.
CZYTAJ TEŻ: Aplikacja mojeIKP – co daje i jak ją zainstalować? Co warto wiedzieć o tej aplikacji?
Dodatkowym wyzwaniem może być fakt, że do wypadku lub innej sytuacji wymagającej wezwania służb dochodzi w miejscu, innym niż znajoma okolica. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas ewakuacji z powodu powodzi. Jak skutecznie wezwać pogotowie, nie znając lokalizacji? Podpowiadamy.
Jak podać lokalizację służbom ratunkowym
Dobrze podana lokalizacja wypadku pozwala służbom dojechać na miejsce szybko i skutecznie udzielić pomocy. Co zrobić, jeśli tej lokalizacji nie znamy?
- Dzwoniąc po służby, należy podać trasę, którą podróżujemy, miejscowości, do których się zmierza i z których się jedzie, a także punkty charakterystyczne w okolicy.
CZYTAJ TEŻ: Darmowe aplikacje mobilne dla cukrzyków
- Jeśli dysponujesz urządzeniem, które odczytuje takie dane, podaj informacje z GPS.
- Można również skorzystać ze współrzędnych internetowych map, jeśli masz naładowany telefon i zasięg. Większość smartfonów ma wbudowaną funkcję lokalizacji. Sprawdź swoją pozycję w aplikacji mapy, jak np. Google Maps, Apple Maps, lub w ustawieniach telefonu i przekaż ją operatorowi.
- Możesz także podać dane ze słupków drogowych.
- Dane lokalizacyjne można także odczytać z rogatek kolejowych, jeśli są one w okolicy.
- Warto zainstalować aplikacje takie jak "Ratownik", które automatycznie udostępniają służbom lokalizację.
- W wielu krajach systemy ratunkowe automatycznie otrzymują twoją pozycję, jeśli dzwonisz z numeru alarmowego. W Polsce numer alarmowy to 112.
CZYTAJ TEŻ: Jak wezwać pogotowie ratunkowe? Co powiedzieć, wzywając pogotowie ratunkowe?
Pamiętaj, aby dzwoniąc po służby ratunkowe, podawać wszystkie informacje, o jakie pyta dyspozytor, m.in. liczbę osób potrzebujących pomocy, ich stan, ewentualne obrażenia. Po wezwaniu służb, pozostań w miejscu, do którego zmierzają ratownicy, o ile sytuacja na to pozwala.
Jeśli np. zagrożenie powodziowe zmusza cię do dalszej ewakuacji, poinformuj o tym służby. W przeciwnym razie ratownicy będą bezskutecznie szukać poszkodowanych w wcześniej wskazanym miejscu, tracąc czas, który mogliby wykorzystać na ratowanie innych osób.