Nie tylko poparzenia słoneczne. Od słońca można mieć także... opryszczkę

2024-05-31 13:08

Uwielbiamy lato, bo czujemy się lepiej, wyglądamy lepiej, mamy piękną opaleniznę... i – no właśnie: nie wszystko, co pojawia się latem na naszej skórze, dodaje uroku. Oprócz oparzeń slonecznych możemy „dorobić się” również innych szpecących zmian skórnych. Sprawdź, co może stać się z twoim wyglądem wskutek ekspozycji na słońce.

Nie tylko poparzenia słoneczne. Od słońca można mieć także... opryszczkę
Autor: GettyImages Nie tylko poparzenia słoneczne. Od słońca można mieć także... opryszczkę

Opryszczka latem - czynniki ryzyka

Opryszczka, bo o niej mowa, uroku nie dodaje. Problemem jest to, że nie tylko szpeci, ale też często boli. W dodatku może zarażać domowników, a dla małych dzieci ta z pozoru błaha infekcja może być bardzo niebezpieczna.

Zwykle ten problem dotyka nas w sezonie jesienno-zimowym, gdy nietrudno o infekcję. Wówczas opryszczka może mieć związek z obniżeniem odporności.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany na ustach - krostki, grudki, pęcherzyki. 8 najczęstszych przyczyn [ZDJĘCIA]

Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę

Dlaczego w takim razie opryszczka może pojawić się latem? Okazuje się, że tym razem winowajcą może być... uwielbiane przez nas słońce. Jak to możliwe?

Dlaczego opryszczka pojawia się latem?

Mało kto wie, że słońce może aktywować uśpionego wirusa opryszczki. Wirus ten należy do schorzeń, których nosicielami jest się całe życie. Infekcja, wzmożony wysiłek fizyczny, a nawet miesiączka czy ciąża – różnego typu czynniki osłabiające organizm mogą wyzwalać uśpionego wirusa i powodować nieestetyczne wykwity na twarzy.

Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że opalanie również może sprzyjać pojawianiu się opryszczki na ustach (a w niektórych przypadkach nawet na okolicy nosa). Przegrzanie to jeden z mniej znanych czynników, które mogą sprzyjać pojawieniu się opryszczki. 

CZYTAJ TEŻ: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. 11 sposobów na złagodzenie oparzeń

Co zrobić, mając opryszczkę po opalaniu? 

Pojawienie się opryszczki może poprzedzać uczucie swędzenia lub pieczenia. To moment, w którym można próbować zastosować środki zapobiegające rozwojowi opryszczki, ale może się okazać, że jest już za późno.

Po kilku dniach pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem, które są dość bolesne. Później pękają, a w ich miejscu kształtuje się strupek.

Opryszczkę, która powstała pod wpływem promieni słonecznych należy leczyć tak, jak każdą inną opryszczkę, czyli stosując miejscowe preparaty lub – o ile zaleci je lekarz – dodatkowo wesprzeć się doustnymi środkami przeciwwirusowymi, aczkolwiek jeśli już doszło do pojawienia się opryszczki, oznacza to, że na ich podanie niestety jest za późno.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki