Nie tylko lekarz wystawi receptę. Lista leków, które może przepisać inny personel
Nie wszystkie recepty muszą wystawiać lekarze. Często zapomina się o tym, że stosowne uprawnienia mają również przedstawiciele innych zawodów medycznych: pielęgniarki, położne, farmaceuci. Na jakie leki receptę wystawić może osoba inna niż lekarz?
Czy pielęgniarki mogą wystawiać recepty?
Zgodnie z przepisami, żeby wystawiać recepty, nie trzeba być lekarzem. Mogą to robić również przedstawiciele innych zawodów medycznych. Recepty wystawione przez pielęgniarki/pielęgniarzy oraz przez położne/położnych, nie należą wcale do rzadkości.
Tylko do końca ubiegłego roku 2022, zgodnie z danymi Centrum e-Zdrowia, recepty wystawiało blisko 15 tys. pielęgniarek lub pielęgniarzy i 3203 osoby specjalizujące się w położnictwie. A jednak wiele osób wciąż nie ma świadomości, że istnieje taka możliwość.
Jakie leki może przepisać pielęgniarka?
Zgodnie z rozporządzeniem, osoby po ukończeniu stosownych kursów mogą wystawiać recepty na leki z określonymi substancjami czynnymi, a także skierowania na niektóre badania diagnostyczne. Uprawnienia dla pielęgniarzy i położnych obejmują wystawianie recept na:
- witaminy i płynów infuzyjnych,
- leki przeciwzakaźne do stosowania miejscowego, do stosowania w chorobach gardła, ucha, zatok, dróg moczowych, przyzębia, tkanki okostnej, skóry, ginekologiczne leki przeciwzakaźne
- leki stosowane w niedokrwistości (anemii)
- leki przeciwwymiotne
- przeciwbólowe
- przeciwpasożytnicze
- przeciwlękowe (anksjolityczne)
- rozszerzające oskrzela
- znieczulające działające miejscowo
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne