Nie tylko covid może powodować zaburzenia węchu. Zbadano objawy ponad setki schorzeń

2024-10-31 15:26

Utrata węchu może zwiastować nie tylko covid, ale także ponad 100 innych chorób. Odkryto, że ten często bagatelizowany objaw może być sygnałem licznych schorzeń neurologicznych i fizycznych. Co więcej, ustalono, że odpowiednio dobrana terapia zapachowa może pomóc m.in. w zmniejszaniu stanów zapalnych i poprawie ogólnego zdrowia.

Nie tylko covid może powodować zaburzenia węchu. Zbadano objawy ponad setki schorzeń
Autor: GettyImages Nie tylko covid może powodować zaburzenia węchu. Zbadano objawy ponad setki schorzeń

Ponad 100 chorób może powodować zaburzenia węchu

Myślisz, że covid powoduje zaburzenia węchu? To fakt, ale – jak się okazuje – nie tylko covid leży u podłoża takich problemów. Utrata węchu może być związana z ponad 100 chorobami.

Wiele schorzeń wiąże się z utratą węchu lub różnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu tego zmysłu. Badania wykazały, że odpowiednio dobrana terapia zapachowa może zmniejszać stany zapalne i poprawiać zdrowie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego ustalili związek między utratą węchu a stanem zapalnym w 139 schorzeniach medycznych. Stwierdzili też, że utrata węchu może być wczesnym objawem licznych chorób neurologicznych i fizycznych.

Poradnik Zdrowie jakie badania zrobić po 50 r.ż.

Zmienia się twój zmysł węchu? Sprawdź, co to znaczy

Naukowcy z Charlie Dunlop School of Biological Sciences we współpracy z Oxford Research Centre in the Humanities odkryli silny związek między utratą węchu a stanem zapalnym w przebiegu 139 schorzeń.

Badania te — prowadzone przez emerytowanego profesora Michaela Leona oraz badaczki Cynthię Woo i Emily Troscianko — podkreślają mało znany, ale bardzo istotny związek: rolę, jaką odgrywa nasz zmysł węchu w utrzymaniu naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Molecular Neuroscience.

Dysfunkcja węchu, często bagatelizowana jako drobna niedogodność, może być w rzeczywistości wczesnym objawem różnych chorób neurologicznych i somatycznych, jak wskazują badania.

Dane te są szczególnie interesujące, ponieważ już wcześniej odkryliśmy, że wzbogacenie wrażeń węchowych może poprawić pamięć u osób starszych o 226 procent. Przyjemne zapachy mogą zmniejszać stany zapalne, co potencjalnie wskazuje na mechanizm, dzięki któremu takie zapachy mogą poprawiać zdrowie mózgu

– powiedział profesor Michael Leon, który podkreślił, że to odkrycie może mieć kluczowe znaczenie dla łagodzenia objawów, a nawet zmniejszania częstości występowania niektórych chorób poprzez terapeutyczną stymulację węchową.

Ważne badania mężczyzn 40+. Potrzebujesz przeglądu przynajmniej raz w roku

Utrata węchu w przebiegu choroby Alzheimera i Parkinsona

Badacze skupili się na metodycznym śledzeniu 139 schorzeń medycznych powiązanych zarówno z utratą węchu, jak i zwiększonym stanem zapalnym, wykazując wzajemne zależności wspólnej ścieżki łączącej te czynniki.

Utrata węchu, która często poprzedza takie schorzenia, jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona, może służyć jako wczesny wskaźnik początku choroby, umożliwiając bardziej proaktywne podejście terapeutyczne.

Wykazując, w jaki sposób wzbogacenie wrażeń węchowych może łagodzić stany zapalne, badania te stanowią podstawę do dalszych badań mających na celu zbadanie terapeutycznego zastosowania zapachu w leczeniu szerszego spektrum schorzeń.

Ciekawe będzie, czy uda nam się złagodzić objawy innych schorzeń poprzez wzbogacenie wrażeń węchowych?

– powiedział prof. Leon, który wspólnie z naukowczynią Cynthią Woo pracuje obecnie nad urządzeniem do terapii węchowej, które może okazać się nową, nieinwazyjną metodą poprawy stanu zdrowia. Badania te podkreślają pilną potrzebę dalszych badań nad terapiami węchowymi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki