Nie przegap. Od 1 listopada nie zalogujesz się do IKP
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o konieczności ręcznego przedłużenia ważności profilu zaufanego, którego ważność została automatycznie przedłużona w trakcie pandemii. Oto co powinieneś wiedzieć, aby nie stracić dostępu do kluczowych usług online.
Wraz z nadejściem 31 października 2023 roku, wielu użytkowników profilu zaufanego może stanąć przed problemem utraty dostępu do kluczowych usług cyfrowych. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o konieczności ręcznego przedłużenia ważności profilu, którego termin został automatycznie wydłużony podczas trwania pandemii COVID-19.
W ostatnich dniach niektórzy użytkownicy otrzymali wiadomości SMS informujące o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności ich profilu zaufanego. Mimo iż takie komunikaty mogą budzić wątpliwości i kojarzyć się z próbami phishingu, są one oficjalnymi powiadomieniami wysłanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji. Profil zaufany to kluczowe narzędzie umożliwiające sprawne załatwianie wielu spraw administracyjnych online, eliminując konieczność osobistych wizyt w urzędach.
Gov.pl profil zaufany
Profil zaufany to brama do szerokiej gamy usług cyfrowych, umożliwiająca między innymi dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, składanie wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego, sprawdzanie punktów karnych, czy aplikowanie o świadczenia socjalne takie jak 500+. Bez ważnego profilu zaufanego, te wszystkie usługi staną się niedostępne.
Jak Przedłużyć Ważność Profilu Zaufanego?
Ważność profilu zaufanego można przedłużyć samodzielnie, online, na oficjalnej stronie pz.gov.pl. Po zalogowaniu się użytkownik powinien wybrać opcję "przedłuż ważność lub zmień dane", a następnie potwierdzić swoje dane i zatwierdzić przedłużenie ważności profilu zaufanego, korzystając z kodów wysłanych na e-mail oraz w wiadomości SMS. Po pomyślnym zakończeniu tego procesu użytkownik otrzyma potwierdzenie przedłużenia ważności swojego profilu.
Profil zaufany umożliwia dostęp do szeregu usług internetowych i spraw administracyjnych. Oto co możesz załatwić dzięki niemu:
- Uzyskasz dostęp do swojego Internetowego Konta Pacjenta
- Zgłosisz potrzebę uzyskania nowego dowodu osobistego
- Sprawdzisz stan realizacji wniosku o wydanie dowodu osobistego
- Zweryfikujesz ilość zgromadzonych na Twoim koncie punktów karnych
- Zawnioskujesz o przyznanie świadczenia 500+
- Złożysz deklaracje podatkowe poprzez portal podatkowy
- Wnioskujesz o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
- Zainicjujesz proces rejestracji swojej działalności gospodarczej
- Skontaktujesz się pisemnie z instytucją publiczną
Dzięki profilowi zaufanemu możesz załatwić sprawy w następujących serwisach internetowych:
- pacjent.gov.pl – dla spraw związanych ze zdrowiem i opieką medyczną
- gov.pl – ogólnopolski portal administracji publicznej
- biznes.gov.pl – portal dedykowany przedsiębiorcom
- ePUAP.gov.pl – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
- empatia.mpips.gov.pl – portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
- zus.pl – strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- portal podatkowy – serwis dla osób rozliczających podatki
Profil zaufany stanowi klucz do efektywnego i szybkiego załatwiania spraw administracyjnych online, dając dostęp do szerokiej gamy usług bez konieczności wychodzenia z domu. 31 października to data, której żaden użytkownik profilu zaufanego nie powinien przegapić. Warto zatem już teraz sprawdzić stan swojego profilu i upewnić się, że jego ważność zostanie przedłużona na czas, aby uniknąć problemów z dostępem do ważnych usług online. Ministerstwo Cyfryzacji apeluje i przypomina – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.