Nie palą, a chorują na raka płuc. Niepokojący wzrost przypadków wśród kobiet
Coraz więcej przypadków raka płuc u kobiet – alarmują lekarze. Problem jest o tyle istotny, że ta groźna choroba nowotworowa jest coraz częściej rozpoznawana u kobiet, które są niepalące. Dlaczego tak się dzieje?
Coraz więcej przypadków raka płuc u niepalących kobiet
Palenie tytoniu wciąż odpowiada za większość przypadków raka płuc oraz 80 proc. powiązanych zgonów. Ale to, że nigdy nie paliłaś, nie oznacza, że jesteś bezpieczna. Statystyki wskazują, że rak płuc jest coraz częściej rozpoznawany u niepalących kobiet.
Coraz mniej osób pali – i to jest dobra wiadomość. Coraz więcej osób choruje na raka płuc – i to są złe wieści. Wiele spośród nowych przypadków raka płuc to nowotwory rozpoznawane u niepalących kobiet.
Dlatego tak ważne jest również zwrócenie uwagi na inne przyczyny, które mogą przyczyniać się do wzrostu zachorowań na raka płuc u kobiet niepalących.
Bierne palenie, ekspozycja na zanieczyszczenia, hormony, geny, niektóre wirusy – lista potencjalnych przyczyn nowotworów płuc u niepalących kobiet jest długa. Dlaczego tak się dzieje, że coraz częściej na raka płuc chorują kobiety, które wcale nie palą?
Przyczyny raka płuc u niepalących kobiet
Większość przypadków raka płuc u osób niepalących to niedrobnokomórkowy rak płuc, np. gruczolakorak. Zamiast jednego czynnika ryzyka, jakim jest palenie, rozwój raka płuc u kobiet niepalących może wynikać z połączenia kilku czynników: toksyn, genetyki i hormonów.
Należy też mieć na uwadze, że zarówno czynne, jak i bierne palenie jest szkodliwe. Dlatego osoby, które żyją z palaczami w jednym domu, są również narażone na raka płuc.
Kolejny czynnik zwiększający ryzyko to niektóre kancerogenne toksyny, np. w miejscu pracy lub zamieszkania. Na liście są m.in. zanieczyszczenie powietrza, azbest, spaliny diesla oraz radon.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Już wiemy, jak zanieczyszczenie powietrza wywołuje raka płuca. Wcześniej byliśmy w błędzie?
Estrogen może wpływać na rozwój raka płuc
Jak zauważono, estrogen, jeden z hormonów płciowych w organizmie, może także przyczyniać się do rozwoju raka płuc. Niedrobnokomórkowy rak płuc może wykazywać receptory estrogenowe, co może mieć wpływ na rozwój choroby.
Kobiety przed menopauzą mogą być bardziej narażone na agresywniejsze formy raka płuc niż kobiety po menopauzie i mężczyźni.
Rak płuc u osób niepalących może mieć także przyczyny genetyczne, wśród których zwraca się uwagę na nabyte mutacje genowe, które zazwyczaj nie są wykrywane aż do momentu diagnozy raka płuc. Testy genetyczne są wciąż ważne w tych przypadkach, ponieważ mogą wpływać na decyzje lekarza dotyczące leczenia.
Najczęstsze objawy raka płuc
Dlaczego osoby niepalące chorują na raka płuc?
Dorośli niepalący mogą również być bardziej narażeni na rozwój raka płuc, jeśli mają za sobą choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Włóknienie płuc (bliznowacenie płuc) może również przyczynić się do rozwoju raka płuc w przyszłości.
Chociaż badania na ten temat wciąż trwają, zauważono, że niektóre wirusy mogą odgrywać pewną rolę w późniejszym rozwoju raka płuc u niepalących.
Należą do nich: wirus Epsteina-Barr, wirus zapalenia wątroby typu B, wirus zapalenia wątroby typu C oraz wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).
Co istotne, niepalące osoby chorujące na raka płuc zwykle zmagają się z tym schorzeniem w młodszym wieku niż palacze.
CZYTAJ TEŻ: O czym świadczy katar, który się nie kończy? Sprawdź, jakie nowotwory mogą objawiać się katarem