Nie odkładaj wykupienia leku na później. Ten rodzaj recepty szybko traci ważność
Recepty nie są wystawiane bezterminowo. Często jednak zdarza się nam o tym zapominać, zwłaszcza jeśli danego leku nie ma akurat w aptece, lub odkładamy jego zakup na później. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, aby nie zwlekać z wykupieniem przepisanych środków, ponieważ w przeciwnym razie nie tylko nie otrzymamy zniżki, ale przede wszystkim farmaceuta nie wyda nam leku.
Ważność recepty to niezwykle istotna kwestia. Najczęściej zakup można zrealizować w ciągu 30 dni, są jednak wyjątki, kiedy termin jest znacznie krótszy. Analizujemy na co zwrócić uwagę, aby nie stracić możliwości otrzymania przepisanych lekarstw.
Ważność recepty, czyli jak długo możemy zwlekać z wykupieniem leku?
NFZ zamieścił informację dotyczącą realizacji recept. W grę wchodzą zarówno produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jak i materiały opatrunkowe. To bardzo ważne, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że przepisany preparat lub inny produkt musimy kupić niemalże od razu.
Przykładem są antybiotyki. Jak wskazuje Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z przepisami obowiązuje określona zasada pozyskania tego typu środków.
- Termin realizacji nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia” dla recepty na antybiotyki w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego - informuje NFZ.
Nieco dłuży okres ważności recepty dotyczy środków odurzających, substancji psychotropowych, preparatów zawierających te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1. W takim przypadku pacjent może wykupić przepisane medykamenty w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty.
E-recepta, czyli co z wersją elektroniczną?
Jeśli otrzymałeś od lekarza elektroniczną formę i zastanawiasz się jak długo ważna jest recepta, to odpowiedź brzmi, 30 dni. Narodowy Fundusz Zdrowia odniósł się do tej kwestii publikując następującą informację:
- W przypadku recepty elektronicznej po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia” - podaje NFZ.
Oznacza to, że e-receptę można wykupić w późniejszym terminie tylko w sytuacji, gdy lekarz zamieści adnotację, że pacjent ma brać leki od określonej daty. Takie rozwiązanie jest częstą praktyką w przypadku chorób przewlekłych.
Leki refundowane, uważaj na receptę, bo może być nieważna
Kolejną kwestią są leki objęte refundacją. W tym wypadku chodzi nie tyle o termin, co o zawarte na niej informacje. NFZ zaznacza, że aby pacjent mógł wykupić lek objęty dofinansowaniem ze środków budżetowych, recepta powinna być opatrzona unikalnym numerem.
Tego typu oznaczenie nadawane jest przez NFZ. Dodatkowo na recepcie muszą być informacje dotyczące świadczeniodawcy, osoby przepisującej lek, dane pacjenta i niezbędne informacje odnośnie przepisywanych preparatów.
Na recepcie objętej refundacją muszą zostać uwzględnione następujące dane pacjenta:
- imię i nazwisko,
- adres,
- miejsce zamieszkania,
- wiek,
- kod uprawnień,
- PESEL,
- nr dowodu osobistego lub innego dokumentu,
- nr oddziału NFZ,
- w przypadku dodatkowych uprawnień, specjalny kod.