"Nie gadaj tylko się zbadaj!" PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej

2024-10-04 8:04

PZU wystartowało z kampanią profilaktyczną, której celem jest zwiększenie świadomości na temat zapobiegania chorobom nowotworowym i zachęcenie Polaków do dbania o zdrowie swoje oraz bliskich. W ramach akcji ubezpieczyciel rozda kilka tysięcy zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia – stacjonarne konsultacje z lekarzami internistami. Patronat honorowy nad kampanią objęła Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, oraz Narodowy Instytut Onkologii.

Nie gadaj, tylko się zbadaj! PZU rusza z nową kampanią
Autor: Getty Images Regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć nowotwór na wczesnym stadium, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie

Polacy boją się nowotworów. "Chcemy odczarować onkologię"

Raport „Mapy Ryzyka Polaków” wskazuje, że strach przed ciężką chorobą bliskiej osoby i lęk przed nowotworem zajmują odpowiednio trzecie i czwarte miejsce wśród największych obaw Polaków. Mimo to, większość z nas nie podejmuje regularnych badań profilaktycznych. Kampania „Nie gadaj, tylko się zbadaj!” ma na celu zmniejszenie strachu przed badaniami, szczególnie tymi związanymi z diagnostyką onkologiczną, i przypomina o korzyściach wynikających z wczesnego wykrywania chorób.

Marta Strzyżewska, dyrektor zarządzająca ds. marketingu i zaangażowań społecznych w PZU podkreśla, że choć tematy zdrowotne są często poruszane w rozmowach, profilaktyka zdrowotna wciąż nie jest dla Polaków priorytetem.

– Jako społeczeństwo chętnie rozmawiamy na tematy związane ze zdrowiem, ale badania profilaktyczne nie leżą w naszej naturze, z łatwością spychamy je na koniec listy priorytetów. W większości przypadków blokerem jest strach, bo choć o chorobach nowotworowych wiele się słyszy i mówi, to wciąż dużo jest w tym temacie niepewności i znaków zapytania. Dzięki kampanii „Nie gadaj, tylko się zbadaj!” chcemy odczarować onkologię i pokazać, że wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie. Jako ubezpieczyciel na co dzień troszczymy się o zdrowie i życie milionów Polaków, dbamy o to, aby jak najdłużej cieszyli się dobrą formą i świetnym samopoczuciem. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami merytorycznymi – Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Instytutem Onkologii i PZU Zdrowie, będziemy prowadzić szeroką edukację w zakresie profilaktyki onkologicznej, tak, aby zwiększać świadomość społeczną w tym obszarze i przekonać Polaków, że nie warto się bać – mówi Marta Strzyżewska.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Badania profilaktyczne kluczem do zdrowia

Według raportu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego na temat sytuacji zdrowotnej ludności Polski i jej uwarunkowań, niski poziom uczestnictwa Polaków w badaniach przesiewowych wynika głównie z przekonań i niewiedzy, a nie z ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej.

Dr. hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie – Państwowego Instytutu Badawczego zwraca uwagę na potrzebę zmiany w myśleniu o onkologii.

– Żyjemy w pośpiechu, zabiegani, zmęczeni i zestresowani. Często brakuje nam motywacji, czasu lub odwagi, aby wykonać badania profilaktyczne. Wciąż w przestrzeni publicznej za mało słyszymy o ludziach, którzy wygrali walkę z rakiem, a za często o tych, którzy ją przegrali. To buduje atmosferę strachu wokół onkologii, a przecież to dziedzina medycyny, która mimo wyzwań, jest pełna nadziei, gdzie każda historia leczenia jest opowieścią o sile, determinacji i drodze ku nowemu spojrzeniu na życie. Ogromny postęp w terapii nowotworów oznacza w praktyce, że bardzo wiele osób – nawet w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej – może żyć przez wiele lat. Trzeba tylko w porę wykryć chorobę i tu ważna jest profilaktyka – to tylko tyle i aż tyle – mówi dr. hab. n. med. Beata Jagielska.

Kluczową rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, i w ich wczesnym wykrywaniu, odgrywają lekarze rodzinni. Dzięki temu, że mogą zlecać badania profilaktyczne, są w stanie wcześnie wykrywać potencjalne problemy zdrowotne i kierować pacjentów na dalszą diagnostykę. Polacy mają dostęp do wielu bezpłatnych badań, co stanowi istotny element prewencji zdrowotnej. Szczegółowe informacje na temat dostępnych badań profilaktycznych można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia – „Planuję Długie Życie”.

Bezpłatne zaproszenia na Roczny Bilans Zdrowia 

Aby zmotywować Polaków do dbania o swoje zdrowie, PZU przekaże kilka tysięcy bezpłatnych zaproszeń na Roczny Bilans Zdrowia, obejmujący konsultacje z internistami w placówkach PZU Zdrowie. Lekarze przeprowadzą badanie fizykalne, wywiad chorobowy, ocenią ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych oraz wydadzą zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia i dalszych badań. Co ważne, nie jest wymagany aktywny pakiet opieki zdrowotnej w PZU, aby skorzystać z tego badania.

Jak podkreśla dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki, prezes zarządu PZU Zdrowie, Roczny Bilans Zdrowia pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia pacjentów, w tym w zakresie profilaktyki nowotworowej.

– Dzięki synergii podmiotów Grupy PZU i infrastruktury medycznej PZU Zdrowie, możemy wspierać profilaktykę realizowaną na co dzień przez lekarzy rodzinnych. Roczny Bilans Zdrowia to zestaw badań, który pozwala na ocenę zdrowia pacjenta, między innymi pod kątem profilaktyki onkologicznej. Mam nadzieję, że ta rutynowa kontrola będzie dla zdecydowanej większości pacjentów potwierdzeniem świetnej formy. Natomiast te osoby, których wyniki badań będą wskazywały na objawy choroby, otrzymają dalsze zalecenia. Zależy nam na tym, aby każdy kto korzysta z usług medycznych PZU Zdrowie czuł się bezpiecznie – podsumowuje dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki