Nawet 7 razy mniej zastrzyków. Nowy sposób leczenia cukrzycy będzie ulgą dla chorych?
Chorzy na cukrzycę typu 2, którym przepisano insulinę, muszą przyjmować ją codziennie. Wykazano, że bezpieczną alternatywą dla takiego leczenia może być podawanie nowego rodzaju insuliny raz w tygodniu. Tym samym liczba zastrzyków mogłaby spaść z 365 do 52 rocznie.
Celem leczenia cukrzycy typu 2 jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi, co można osiągnąć za pomocą różnych leków. Insulinę zaleca się w określonych przypadkach - zazwyczaj w późniejszym etapie choroby, jeśli inne leki nie są w stanie pomóc kontrolować choroby, ale również tuż po jej wykryciu, jeśli wartości glikemii są wysokie (> 300 mg/dl)., a rozpoznanie nastąpiło późno.
Zastrzyki z insuliny trzeba robić codziennie, co dla wielu chorych jest dużym wyzwaniem - są one nieprzyjemne, uciążliwe, w dodatku część osób o nich zapomina. Zdaniem ekspertów zmniejszenie ilości zastrzyków pomogłoby chorym przestrzegać zasad leczenia i poprawić kontrolę poziomu glukozy we krwi, a więc i stan chorego.
Insulina raz w tygodniu równie skuteczna, co codzienne zastrzyki
Jak pokazały najnowsze badania, nowy typ insuliny można podawać nie codziennie, lecz raz w tygodniu, i daje to takie same, a czasem nawet lepsze efekty, niż stosowanie insuliny raz na dobę.
Wyniki badań ONWARDS 2 fazy 3a dotyczyły dwóch typów insuliny: icodec (nowego typu leku, zaprojektowanego w taki sposób, by można było podawać go raz na tydzień) i degludec (aplikowanej raz na dobę).
Badania wykazały, że 37 proc. chorych przyjmujących insulinę icodec raz w tygodniu osiągnęło wynik hemoglobiny glikowanej (badania wykonywanego w celu monitorowania leczenia cukrzycy) poniżej 7 proc. bez towarzyszącej ciężkiej lub klinicznie istotnej hipoglikemii co oznacza, że leczenie było skuteczne. Dla porównania, podobny wynik osiągnęło 27 proc chorych, którzy codziennie przyjmowali insulinę degludec.
Taki sposób leczenia byłby ogromnym ułatwieniem
Jak podsumowali autorzy badania, osiągnięto jego główny cel, to znaczy - wykazano, że podawanie insuliny raz w tygodniu może obniżyć hemoglobinę glikowaną równie skutecznie, a nawet lepiej, niż codzienne zastrzyki. Uczestnicy badania byli również bardziej zadowoleni z przyjmowania insuliny raz w tygodniu, niż codziennie, co oceniono na podstawie wypełnianego przez nich kwestionariusza zadowolenia z leczenia cukrzycy.
Jak stwierdziła główna autorka badania, dr Athena Philis-Tsimikas z Scripps Whittier Diabetes Institute w Kalifornii, podawanie insuliny raz w tygodniu byłoby dla chorych ogromnym ułatwieniem, oznaczałoby prostsze leczenie i spadek liczby zastrzyków z 365 do nawet 52 rocznie. Ten sposób leczenia mógłby zaś stać się podstawową terapią dla osób z cukrzycą typu 2, którym dopiero przepisano insulinę.