Nie chcesz zacząć łysieć? Dietetyczka: lepiej zrezygnuj z tego produktu
Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jednak oprócz tego, co jemy, warto również przyjrzeć się temu, co pijemy. Słodzone napoje są związane ze zwiększeniem ryzyka otyłości, nadwagi i insulinooporności oraz różnych zaburzeń związanych z glikemią. Okazuje się, że mogą być również powodem wypadania włosów u mężczyzn.
MPHL, czyli łysienie typu męskiego, to jedna z najczęściej występujących form wypadania włosów u mężczyzn, która dotyka nawet 50 proc. mężczyzn po pięćdziesiątce. Jest powiązana z wieloma czynnikami, w tym genetyką, stresem, brakiem snu, wiekiem, wskaźnikiem masy ciała (BMI), historią chorób, aktywnością fizyczną i paleniem. Jednak znaczącym czynnikiem mającym wpływ na wypadanie włosów ma również dieta, a w szczególności spożycie cukrów, również tych wypijanych wraz z napojami. Najnowsze badanie dowiodło, że cukry zawarte w napojach mogą przyczynić się do rozwoju MPHL.
Chcesz uniknąć łysienia? Lepiej zrezygnuj ze słodzonych napojów
Badanie przeprowadzone w Chinach na grupie 2951 młodych mężczyzn w wieku 18-45 lat, wykazało, że mężczyźni, którzy regularnie spożywali słodzone napoje byli znacznie bardziej podatni na łysienie niż grupa osób, która nie piła tego typu napojów.
Wśród panów, którzy pili słodkie napoje codziennie (przynajmniej jeden napój), ryzyko łysienia wzrosło ponad 3-krotnie.
Co ciekawe, po odrzuceniu czynników zewnętrznych, takich jak wiek, wykształcenie, BMI, aktywność fizyczna, spożycie alkoholu i palenie papierosów, historia chorób oraz zabiegi na włosy takie jak farbowanie, rozjaśnianie i perfumowanie, picie słodkich napojów wciąż było związane z nasileniem łysienia.
Dlatego, zwłaszcza po przekroczeniu 30. roku życia, warto zadbać nie tylko o to, co jemy, lecz także o to, co pijemy. Prof. Stachowska radzi, by jak najprędzej odstawić niezdrowe nawyki i picie słodkich napojów, a w zamian za to przerzucić się na picie wody, nawet tej gazowanej. Jak sama podkreśla "Lepiej taka niż żadna".
Polecany artykuł: