NFZ zapłaci za nadwykonania. Ale niekoniecznie pełne kwoty
Jak podaje PAP, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za nadwykonania świadczeń limitowanych do końca kwietnia 2025 r. Rozliczenia zakończono w marcu i już zapowiedziano, za jakie świadczenia będzie pełny zwrot. Część świadczeń zostanie rozliczona w niepełnej kwocie – pułapy ustalono na poziomie 50-70 proc. Ile i za jakie nadwykonane świadczenia zapłaci NFZ?

NFZ zapłaci za nadwykonania
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za nadwykonania świadczeń limitowanych do końca kwietnia 2025 r. - poinformował PAP w poniedziałek NFZ. W marcu Fundusz zakończył rozliczenia z placówkami medycznymi za nadwykonania świadczeń nielimitowanych oraz za programy lekowe i chemioterapię.
- Postępujemy zgodnie z zapowiedziami i przyjętym kalendarzem płatności za nadwykonania w 2024 r., który jest znany m.in. dyrektorom szpitali
– podkreślił dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ Paweł Florek.
Poinformował, że najpóźniej do końca kwietnia br. NFZ zakończy rozliczenia z placówkami medycznymi za nadwykonania w świadczeniach limitowanych.
Ministerstwo Zdrowia przekazało Funduszowi pieniądze na ten cel. Zostały one rozdzielone między oddziały wojewódzkie NFZNa początku marca NFZ poinformował, jak zamierza rozliczać te nadwykonania.
NFZ zapłaci pełne kwoty za 450 rodzajów świadczeń
W ramach rozliczeń nadwykonań w świadczeniach limitowanych pełne kwoty zapłaci za ok. 450 rodzajów świadczeń, m.in. świadczenia diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego (poza pakietem onkologicznym), podanie leków w programach lekowych i w chemioterapii, świadczenia diagnostyki lub leczenia chorób rzadkich, świadczenia dializoterapii, żywienia dojelitowego i pozajelitowego, wentylacji mechanicznej w warunkach stacjonarnych, świadczenia opieki koordynowanej w POZ, programy pilotażowe.
Pozostałe, ok. 100 pozycji, rozliczy po niższej cenie, płacąc od 50 do 70 proc. wartości. Dotyczy to m.in. endoprotezoplastyki (70 proc.), hospitalizacji w trybie planowym i jednodniowym (60 proc.), stomatologii dla dorosłych (70 proc.), fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej (50 proc.), świadczenia opieki długoterminowej w ZOL (70 proc).
Orzechy chrup na zdrowie
NFZ liczy ryczałty szpitali
Florek poinformował też, że NFZ przeliczył również ryczałt dla placówek, które należą do sieci szpitali.
- Przekroczenie ryczałtu w roku poprzednim przez szpital X, wpływa na wysokość jego ryczałtu w bieżącym roku. Dlatego do szpitali, które wykonały więcej świadczeń w ryczałcie w 2024 r., popłyną większe środki z ryczałtu na 2025 r.
- wyjaśnił. Oznacza to, że finansowanie ryczałtu wzrośnie o ponad 1,8 mld zł w porównaniu do pierwotnych szacunków na ten rok. Ryczałt został przeliczony w marcu 2025 r., ale jest wypłacany szpitalom z wyrównaniem od stycznia 2025 r.
W ub. tygodniu prezes NFZ Filip Nowak spotkał się z szefem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemarem Malinowskim. Poinformował wtedy przedstawicieli szpitali powiatowych o terminach i przebiegu rozliczeń z placówkami medycznymi za 2024 r. "Dyskusja dotyczyła też wzrastających kosztów realizacji tzw. ustawy podwyżkowej" - dodał Florek.
