Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed hakerami. Można dużo stracić
"Prosimy o ostrożność przy wyszukiwaniu i wpisywaniu adresów stron internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ" apeluje na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. W internecie pojawiły się bowiem fałszywe strony oddziałów wojewódzkich NFZ, za pomocą których hakerzy mogą m.in. atakować prywatne komputery użytkowników.
Fałszywe strony mogą służyć do wyłudzania danych wrażliwych (np. takich jak PESEL czy adres zamieszkania i numer dowodu osobistego), na które przestępcy mogą np. zaciągać kredyty, a także danych bankowych lub do przeprowadzania ataków cybernetycznych.
Strony fałszywych witryn oddziałów wojewódzkich NFZ na pierwszy rzut oka są łudząco podobne do prawdziwych. Różnią się szczegółami: jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, adres tych prawdziwych zbudowany jest w określony sposób i ma jednolity format w przypadku każdego adresu: znajduje się w nim słowo nfz, następnie myślnik i nazwa miasta wojewódzkiego - np. nfz-warszawa.pl.
W fałszywej stronie zamiast myślnika jest kropka, a w miejscu nazwy miasta może znajdować się nazwa województwa, również poprzedzona kropką.
Jak podkreśla NFZ, to tylko niektóre z przykładów. Dlatego bardzo ważne jest, by zwracać uwagę nie tylko na poprawny wzór adresu strony, ale również na poprawność adresy nadawców wiadomości email, a także adresy linków w treści tych wiadomości. A jeśli samodzielnie wpisujemy adres strony NFZ w wyszukiwarkę, również zwracajmy uwagę na jego poprawność - apeluje fundusz. W przypadku wątpliwości co do adresu warto zajrzeć bezpośrednio na stronę nfz.gov.pl, gdzie w zakładce kontakt znajdują się prawdziwe adresy internetowych stron oddziałów wojewódzkich.
Polecany artykuł: