Nerwy, kłótnie, stres? Jeśli tak myślisz o świętach, sprawdź co zrobić, by to zmienić

2024-12-23 10:03

Jeśli na samą myśl o świętach, czujesz stres, napięcie i zdenerwowanie, oznacza to, że... czas coś z tym zrobić. Wiele osób denerwuje się Bożym Narodzeniem i jest to w wielu przypadkach w jakiś sposób uzasadnione. Jednak nie oznacza to wcale, że tak właśnie musi być. Sprawdź, jak znaleźć ulgę w świątecznym stresie, zrzucić napięcie i naprawdę zadbać o siebie.

Nerwy, kłótnie, stres? Jeśli tak myślisz o świętach, sprawdź co zrobić, by to zmienić
Autor: GettyImages Nerwy, kłótnie, stres? Jeśli tak myślisz o świętach, sprawdź co zrobić, by to zmienić

Czy to normalne, że jestem zdenerwowana przed świętami?

W idealnym świecie święta spędzamy w życzliwym gronie bliskich osób, jemy smacznie, zdrowo, z radością dajemy i dostajemy prezenty, a potem pełni nadziei wchodzimy w kolejny rok.

Jednak rzeczywistość nierzadko wygląda inaczej, święta i okres noworoczny mogą generować stres, napięcie, obniżenie nastroju, smutek i przygnębienie.

Składa się na to wiele czynników: począwszy od zmiany codziennego rytmu, przez niedobór światła słonecznego, po spotkania rodzinne, bo wszyscy wiemy, że relacje nie zawsze wyglądają tak, jak by się chciało.

ZOBACZ TEŻ: Apatia, przygnębienie lub depresja? Być może brakuje ci tej witaminy

Jeśli święta i wizja nowego roku na horyzoncie działają stresująco, rozwiązaniem może być zrozumienie, dlaczego święta paradoksalnie mogą powodować nastroje depresyjne, a następnie zadbanie o siebie, że zminimalizować skutki świątecznego przygnębienia.

Poradnikzdrowie.pl - Ile kalorii mają potrawy wigilijne?

Czy stres wzrasta w okresie świąt?

Dlaczego święta mogą dołować? Jedną z przyczyn jest fakt, że relacje rodzinne nie zawsze są, delikatnie to ujmując, idealne. Kłótnie? Złośliwe uwagi? Krytyczne komentarze? Toksyczne zagrywki? Niedyskretne pytania?

Wiele osób łączy święta z wizją przebywania pod ostrzałem pytań i uwag, co w oczywisty sposób wiąże się z poczuciem stresu i przygnębienia.

Wiele osób wynosi też z domu wspomnienia o „magii świąt” - w złym znaczeniu: rodzice kłócący się, pijący, bijący...

Chociaż współcześnie co najmniej część osób gloryfikuje przeszłość, prawda jest taka, że w Polsce okres choćby PRL - związany z biedą, brakiem towarów, ale też nadużywaniem alkoholu, powszechnym paleniem papierosów także nad głowami dzieci, jak również społęcznie akceptowanuym biciem dzieci - generował poza wspomnieniami o tym, co było dobre, także szereg traum.

W święta możemy też bardziej odczuwać brak tych, co już zmarli – ukochanej babci, dziadka... Czy rodzica, który odszedł i zniknął z życia „byłej” rodziny i dzieci.

Do tego ta presja – na szczęście zdaje się, że już malejąca – na idealne porządki, świąteczne dekoracje, wyrafinowane dania, efektowne prezenty...

W pracy połowy zespołu nie ma, więc jeśli jesteśmy tą wciąż obecną połową, dodatkowo doświadczamy stresu... Nic dziwnego, że wiele osób oddycha z ulgą, dopiero gdy święta się skończą, a w życie wróci do codziennej normy. Tak nie musi być.

5 częstych dolegliwości trawiennych w święta. Tak sobie szybko poradzisz

Jak zmniejszyć stres i napięcie w święta?

Oto kilka porad, które bez większego wysiłku można wdrożyć w życie, poprawiając samopoczucie w okresie świąteczno-noworocznym

Jak się zrelaksować, gdy stresujesz się świętami

Pamiętajmy o relaksie – nie tylko po świętach, ale też przed i w trakcie. Dobrym pomysłem mogą być m.in. relaksujące kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, wysypianie się, słuchanie muzyki.

Zamiast zrywać się wcześnie, żeby coś jeszcze zrobić, wyśpij się, a zobaczysz, że gdy mniej odczuwamy zmęczenie, wówczas działamy sprawniej i zachowując lepszy nastrój.

Zdrowy egoizm jest potrzebny w święta

Pamiętajmy też o sobie, układając listę gości. Jeśli kuzynka co roku jest złośliwa i krytykuje wszystko i wszystkich, czy naprawdę MUSI znaleźć się na liście gości? Asertywność i zdrowy egoizm to podstawa dobrego samopoczucia.

Jeśli zwykle byłaś lub byłeś osobą odpowiedzialną za organizację świąt, możesz w tym roku zaproponować, aby każda osoba przyniosła coś ze sobą. Współcześnie nie narzekamy na brak jedzenia, a raczej na nadmiar. Zamiast marnować żywność, lepiej zrobić mniej niż za dużo i jeszcze się przy tym zmęczyć.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Dlaczego Boże Narodzenie jest stresujące?

Chociaż święta mogą stresować z wielu powodów, nie pij alkoholu „dla rozluźnienia”. Współcześnie wiadomo, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.

Wbrew przekonaniu, że alkohol „poprawia humor”, w rzeczywistości może on działać depresyjnie. Stanowi też dodatkowe, puste kalorie.

O wiele lepszym pomysłem będą herbatki ziołowe, które pozwolą zrelaksować się i usprawnić trawienie. Nie zapominaj też o uzupełnieniu diety i w razie potrzeby o sięgnięciu po suplementy, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, m.in. witaminy z grupy B, witaminę D, magnez i potas.

Jeżeli obniżenie nastroju utrzymuje się dłużej, skorzystaj z pomocy specjalisty. Może to być sezonowe pogorszenie samopoczucia związane ze zbyt krótkim dniem, ale może to też być problem, który wymaga leczenia. Nie lekceważ takich sytuacji, ponieważ mogą doprowadzić do pogrążenia w depresji.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Bez nerwów i stresu. Jak przygotować się do Świąt i nie zwariować?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki