Nerwowość, niepokój, bóle głowy? Tym razem znamy winowajcę i podpowiemy, jak sobie poradzić
Silne wiatry w całej Polsce dają nam się we znaki. Wiele osób odczuwa obniżenie nastroju, nieuzasadnioną nerwowość, niepokój. Niektórym towarzyszy bezsenność, a jeszcze innym osobom dolegliwości fizyczne: bóle stawów, bóle kości, zaburzenia rytmu serca. Dlaczego silne wiatry dewastują naszą psychikę i niekorzystnie wpływają na zdrowie? Czy można jakoś sobie radzić z ich skutkami? Sprawdzamy.
Jak silny wiatr wpływa na samopoczucie
W ostatnich dniach w całej Polsce wieją silne wiatry. To zagrożenie dla bezpieczeństwa, bo na przechodniów czy na auta mogą spadać gałęzie. To jednak niejedyna trudność: wiele osób, w czasie wiatru źle się czuje.
Jeśli w ostatnich dniach w pracy trudniej ci się skoncentrować, a twój nastrój szybuje w dół, to wiedz, że nie wydaje cię się: silne wiatry tak właśnie oddziałują na człowieka. Ale to nie koniec ewentualnych skutków wietrznej pogody.
Dlaczego źle się czuję, gdy wieje mocny wiatr?
Silne wiatry, w niektórych rejonach dodatkowo wiązane z kierunkami, z których wieją, jak np. sirocco czy halny, mogą zwiększać napięcie nerwowe u wrażliwych osób. Pozornie bez powodu może pojawiać się gniew, złość, irytacja, drobne czynniki mogą mocno drażnić.
Nocami wiatry mogą powodować złe, niespokojne sny, co dodatkowo sprzyja dekoncentracji i złemu samopoczuciu psychofizycznemu za dnia. Ale na tym nie koniec problemów z wiatrami.
Bo wiatry, szczególnie fenowe, powiązane są z różnicami ciśnień. A te z kolei oddziałują na nasze ciała, w każdym aspekcie. Możemy więc cierpieć z powodu bólów kości i stawów, ponieważ nasze tkanki ulegają również wpływowi ciśnień z zewnątrz.
Do tego mogą dochodzić uporczywe bóle głowy. I to wciąż nie koniec dolegliwości: podczas pogody fenowej częściej dochodzi do zaburzeń rytmu serca, epizodów migotania przedsionków, udarów mózgu. Jak wyjaśnia kardiolog dr n. med. kardiolog Andrzej Głuszak:
Kiedy pójść do kardiologa?
Część osób odczuwa bóle głowy. To efekt zmiany jonizacji powietrza, tzw. pogoda fenowa. Do tego u niektórych pojawia się obniżony nastrój. Zauważalna jest zwiększona liczba wypadków, nawet samobójstw. Nierzadkie są objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Udowodniono też, w badaniach, które prowadziłem we współpracy z wydziałem meteorologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, związek przechodzenia frontów atmosferycznych chłodnych i okluzji o charakterze frontu chłodnego ze zwiększeniem liczby napadów migotania przedsionków.
Co się dzieje z psychiką, gdy wieje silny wiatr
Niespokojne dni i gorsze warunki na drogach sprzyjają również kolizjom i wypadkom. Dlatego w takie dni szczególnie należy uważać na drogach.
Jeśli nie czujesz się pewnie, a koncentracja jakby szwankuje – czasem lepiej zostawić auto na parkingu i podróżować komunikacją publiczną. Lepiej się też nie spieszyć – bo, jak mówią, lepiej dojechać 40 minut za późno, niż umrzeć 40 lat za wcześnie.
Jak poprawić samopoczucie w czasie silnego wiatru
Jak się poczuć lepiej, gdy wieją silne wiatry? Unikaj stresorów, staraj się wcześniej kłaść spać. Mimo senności za dnia nie sięgaj po kawę, która może zwiększać nerwowość.
Pij większe ilości naparów ziołowych np. z melisy. Staraj się stosować techniki relaksujące, medytację lub aromaterapię, z wykorzystaniem np. olejku z lawendy.
WIĘCEJ NA TEMAT WPŁYWU POGODY NA ZDROWIE PRZECZYTASZ W ARTYKULE Zaburza pracę serca, pogarsza nastrój, nasila bóle stawów. Brzydka pogoda to katastrofa dla zdrowia